PARTNER PORTALU
  • BGK

821 mln zł na projekty transportowe w subregionie centralnym woj. śląskiego

  • PAP    23 lutego 2015 - 14:33
821 mln zł na projekty transportowe w subregionie centralnym woj. śląskiego

Z 821 mln zł zostaną zrealizowane projekty z obszaru zrównoważonej mobilności miejskiej i transportu miejskiego (fot.pixabay.com)

821 mln zł ma otrzymać skupiający 81 jednostek samorządu subregion centralny woj. śląskiego na projekty transportowe, uzupełniające dla strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Chodzi m.in. o modernizację infrastruktury tramwajowej i zakup nowego taboru.
Listę projektów, które zostaną zgłoszone do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2014-2020 zatwierdził zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego - podali przedstawiciele tego stowarzyszenia.

Subregion centralny woj. śląskiego jest jednym z obszarów funkcjonalnych, dla których przewidziano wsparcie z POIiŚ. Otrzyma on ponad 821 mln zł. Sabina Bryś ze Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego zaznaczyła, że chodzi o projekty komplementarne dla strategii ZIT. Łączna pula środków, jakie subregion otrzyma na realizację ZIT, to 793 mln euro, czyli ponad 3 mld zł.

Z 821 mln zł zostaną zrealizowane projekty z obszaru zrównoważonej mobilności miejskiej i transportu miejskiego. Wśród zatwierdzonych przez zarząd Związku projektów jest np. modernizacja infrastruktury tramwajowej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego, realizowana przez Tramwaje Śląskie. Inne przedsięwzięcia to zakup nowych autobusów podłogowych i budowa systemu zintegrowanych węzłów przesiadkowych w Katowicach.

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP ma otrzymać pieniądze na system dynamicznej informacji pasażerskiej, a Jaworzno na zakup elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą. W Gliwicach zostanie odnowiony tabor autobusowy i rozbudowany inteligentny system zarządzania ruchem. Nowoczesny tabor autobusowy i trolejbusowy zostanie zakupiony w ramach projektu realizowanego przez samorząd Tychów.

Jak zaznaczają przedstawiciele Związku, poza 821 mln zł, resort infrastruktury planuje przekazać po 2016 r. - po przeglądzie poziomu realizacji projektów z puli podstawowej - kolejne środki na projekty transportowe. Stąd zarząd Związku zaplanował już kolejne inwestycje: inteligentny system zarządzania ruchem KZK GOP oraz inwestycje tramwajowe w Gliwicach i Jaworznie.

Na realizację projektów z listy rezerwowej przeznaczone zostaną też oszczędności powstałe w trakcie realizacji projektów z listy podstawowej. Chodzi głównie o oszczędności po rozstrzygnięciu przetargów. Zarząd Związku będzie wnioskował o możliwość rozszerzenia listy rezerwowej o zakup autobusów z alternatywnymi źródłami napędu dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Świerklańcu.

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego jest samorządnym stowarzyszeniem gmin i powiatów, powołanym w listopadzie 2013 r. Jest największym z czterech subregionów w województwie śląskim. Powierzchnia subregionu stanowi ok. 45 proc. powierzchni całego województwa, na której mieszka prawie 2,8 mln ludzi, czyli ok. 60 proc. mieszkańców województwa śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.