PARTNER PORTALU
  • BGK

9,7 tys. wniosków o dotację dla młodych rolników

  • PAP    27 sierpnia 2010 - 17:07
9,7 tys. wniosków o dotację dla młodych rolników

Mimo dwukrotnego zwiększenia puli pieniędzy na dotację ułatwiającą start młodym rolnikom, w wielu województwach limity środków zostały już wykorzystane. Dotychczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła 9,7 tys. wniosków.
Agencja przyjmuje wnioski od 17 sierpnia. W ciągu dwóch pierwszych dni oddziały Agencji przyjęły ponad 5 tys. wniosków. Limit pieniędzy został wyczerpany w sześciu województwach. W związku z tym minister rolnictwa podjął decyzję o podniesieniu limitu środków na ten cel z 100 do 200 mln euro. Ta decyzja pozwoliła na ponowne uruchomienie naborów we wszystkich województwach w kraju.

Do piątku czyli w ciągu 10 dni od uruchomienia naboru napłynęło do Agencji 9,7 tys. wniosków na działanie "Ułatwianie startu młodym rolnikom" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13. Zwiększone środki pozwalają na skorzystanie z premii 10 tys. rolników.

W woj. kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim nabór wniosków został już zamknięty. Wkrótce dokumentów od rolników nie będą też przyjmowały oddziały ARiMR w województwach: opolskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim, podlaskim, pomorskim oraz wielkopolskim.

O dużym zainteresowaniu tegorocznym naborem zdecydowało zwiększenie kwoty środków, o które można się ubiegać - z 50 do 75 tys. zł oraz ułatwienia w otrzymaniu pieniędzy - ocenia Agencja. Duży wpływ ma także zapowiedź uruchomienia rent strukturalnych - ARiMR będzie przyjmowała dokumenty na ten cel od 1 września. Wielu rolników spełniających kryteria przyznania takich rent (warunkiem jest m.in. ukończenie 55 lat) postanowiło przekazać swoje gospodarstwa następcom, którzy z kolei występują o premie dla młodych rolników.

Dotacja dla młodych rolników, przysługuje osobom, które nie ukończyły 40 lat, planują przejęcie gospodarstwa rolnego i rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej na własny rachunek. 70 proc. otrzymanej kwoty musi być przeznaczone na inwestycje zapisane w tym biznesplanie

Na pomoc w budżecie PROW 2007-2013 zaplanowano 420 mln euro. W ramach wcześniejszych naborów premie przyznano już około 6 tys. beneficjentów na łączną kwotę 70 mln euro. Oznacza to, że do końca rozliczenia programu, czyli do 2015 roku, do wydania jest jeszcze około 350 mln euro. Kwota ta pozwoli udzielić wsparcia ponad 18 tys. rolników. Minister rolnictwa zapowiedział dalsze nabory.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.