PARTNER PORTALU
  • BGK

90 mln za 2,5 km trasy dojazdowej do A4

  • PAP    30 kwietnia 2013 - 20:05
90 mln za 2,5 km trasy dojazdowej do A4

We wtorek po południu oddana została do użytku droga pozwalająca dojechać z Rzeszowa do autostrady A4. Ponad 2,5-kilometrowa część trasy dojazdowej kosztowała 90 mln zł, w znacznej części jej budowa była dofinansowana z pieniędzy unijnych.
Jak poinformował rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki, pierwsi kierowcy już skorzystali z nowej trasy. "Przed oddaniem do użytku łącznika ustawiliśmy na ul. Lwowskiej tablice informujące o tym, że droga jest już czynna oraz gdzie będzie można nią dojechać" - dodał rzecznik.

Oddany we wtorek fragment drogi stanowi część autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Droga ma po dwa pasy ruchu w obu kierunkach; rozpoczyna się przy Rondzie im. Jacka Kuronia na Załężu i biegnie w kierunku północnym do granicy miasta.

2,5-kilometrowa droga, którą wybudował rzeszowski samorząd, kosztowała ponad 90 mln zł, z tej kwoty 60 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Oddanie tego fragmentu drogi było opóźnione o 1,5 roku. Jedną z przyczyn były kłopoty finansowe wykonawcy.

W sumie droga łącząca Rzeszów z autostradą liczy ponad 4 km. Pozostały fragment łącznika, poza granicami Rzeszowa, wybudowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ten fragment trasy został oddany w ubiegłym roku.

Oddanym we wtorek łącznikiem można dojechać do węzła Rzeszów Wschód na autostradzie A4, a także do wiodącego od tego węzła ok. ośmiokilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19.

Jak powiedział PAP Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA, nowa droga ułatwi także dotarcie do portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

"Łącznik pozwoli na wyprowadzenie części ruchu tranzytowego poza centrum miasta, co przełoży się na zmniejszenie natężenia ruchu na istniejącej sieci dróg i ulic Rzeszowa. Oddanie do ruchu tego odcinka drogi ma duże znaczenie dla kierowców podróżujących z północy kraju drogami krajowymi nr 9 i 19 w kierunku Ukrainy, a także w Bieszczady i na Słowację" - dodał.

Autostrada A4 ma przebiegać od przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.