PARTNER PORTALU
  • BGK

Adam Hamryszczak: Regiony uruchamiają wsparcie zwrotne dla firm

  • pt    23 listopada 2016 - 12:03
Adam Hamryszczak: Regiony uruchamiają wsparcie zwrotne dla firm
Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak (fot. youtube.com)

• Zachodniopomorskie i łódzkie to kolejne województwa, które zdecydowały o przeznaczeniu dużych kwot z Funduszy Europejskich na instrumenty zwrotne.
• Pula środków z UE na ten cel w woj. łódzkim wynosi 570 mln zł, a na Pomorzu Zachodnim 398 mln zł.
Przedstawiciele zarządu województwa zachodniopomorskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie oraz Banku Gospodarstwa Krajowego 21 listopada br. podpisali umowę, na mocy której został uruchomiony finansowy program wsparcia dla przedsiębiorstw w regionie.

Zachodniopomorskie jest czwartym regionem, który zaczyna wdrażać instrumenty zwrotne, ale pierwszym podpisującym umowę trójstronną i dwufunduszową na zarządzanie instrumentami finansowymi z Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreślił wiceminister.

Profesjonalni pośrednicy finansowi

Podpisana umowa pozwala na rozpoczęcie procesu wyłaniania profesjonalnych pośredników finansowych, którzy będą udzielać wsparcia przedsiębiorcom.

Pomoc będzie przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości, tworzenie nowych firm oraz na rozwój nowoczesnych technologii i innowacji w przedsiębiorstwach. Ponadto wspierane będą inicjatywy doradczo-szkoleniowe, samozatrudnienia czy tworzenie nowych miejsc pracy.

- To dobra wiadomość dla firm. Dzięki realizacji projektu w województwie zachodniopomorskim wsparciem objętych zostanie ponad 2 000 przedsiębiorców oraz utworzone zostanie co najmniej 1100 nowych miejsc pracy. Dzięki temu, że dofinasowanie pochodzi z instrumentów zwrotnych, pieniądze będą wracać do puli, a kolejne firmy będą mogły otrzymać wsparcie – zaznaczył wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak.

Wsparcie obejmuje szeroką gamę produktów finansowych, w tym poręczenia, mikropożyczki, pożyczki obrotowo-inwestycyjne, pożyczki inwestycyjne, pożyczki na wdrożenie do praktyki gospodarczej wyników działalności badawczo-rozwojowych oraz wejścia kapitałowe.

Beneficjentem programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, przeprowadzi nabory na pośredników finansowych. Wybrane podmioty będą oferować wsparcie przedsiębiorcom i osobom planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej. Projekt będzie realizowany do końca 2023 roku.

Umowa BGK i łódzkiego

Umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na uruchomienie wsparcia zwrotnego, 18 listopada podpisali także przedstawiciele zarządu województwa łódzkiego.

Dzięki temu do różnych inwestorów trafi łącznie 671,5 mln zł w ramach preferencyjnych pożyczek.

- W tej kwocie ponad 570 mln zł pochodzić będzie z budżetu UE. Pozwoli to na dofinansowanie co najmniej 1200 małych i średnich przedsiębiorstw, ale także na wsparcie osób, które planują otworzyć własną firmę - poinformował wiceminister Hamryszczak. - Pomoc będzie można też uzyskać na termomodernizację budynków - dodał.

Wsparcie, kierowane przede wszystkim na rozwój przedsiębiorstw, zostanie przekazane w postaci m.in. poręczeń i pożyczek (w tym mikropożyczek). Trafi ono do mikro-, małych i średnich firm.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.