PARTNER PORTALU
  • BGK

Adam Struzik, marszałek Mazowsza: Oczekujemy większego wsparcia w ramach RPO

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 17:31
Adam Struzik, marszałek Mazowsza: Oczekujemy większego wsparcia w ramach RPO
Według Struzika zmiana dałaby Polsce szansę na dodatkowe 3 mld euro przy nowym rozdaniu środków unijnych po 2020 r. (fot.mazovia.pl)

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wnioskuje o wpisanie biedniejszej części regionu do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jeśli się uda, Polska dostanie szanse na dodatkowe 3 mld euro przy nowym rozdaniu środków unijnych po 2020 r.
  • Według danych Eurostatu województwa Polski wschodniej należą do najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej.
  • Marszałek Struzik wnioskuje, by części Mazowsza, które nie wchodzą w skład Metropolii objąć unijnym wsparciem.  
  • Z jego wyliczeń wynika, że PKB na głowę mieszkańca wynosi tam poniżej 70 proc. średniej unijnej, czyli tyle, ile w pięciu województwach Polski wschodniej.

- Wystosowałem odpowiednie pismo do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Rozmowy trwają. Część terytorialna Mazowsza to tak naprawdę Polska wschodnia, dlatego będziemy aspirowali o objęcie tego terenu Programem Operacyjnym Polska Wschodnia, a ponadto - pokazując na wskaźnikach Unii Europejskiej różnice wewnętrzne w regionie - oczekujemy większego wsparcia w ramach regionalnego programu operacyjnego - podkreślił Struzik.

Dodał przy tym, że obszar metropolitarny również powinien być wspierany w przyszłej perspektywie UE, ale w sposób ukierunkowany na politykę miejską, co dzisiaj jest realizowane przez Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

Od 1 stycznia Mazowsze formalnie składa się z dwóch jednostek statystycznych: regionu warszawskiego stołecznego, obejmującego m.st. Warszawę wraz z dziewięcioma przyległymi powiatami, i regionu mazowieckiego regionalnego, w którego skład wchodzi pozostała część województwa. Decyzję w tej sprawie podjęła Komisja Europejska.

Czytaj więcej: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia: Pożyczki i dotacje dla przedsiębiorców

Według Struzika ruch ten daje Polsce szanse na dodatkowe 3 mld euro przy nowym rozdaniu środków unijnych po 2020 r.

Problem sprzed podziału statystycznego sprowadzał się do silnego zróżnicowania Mazowsza pod względem potencjału gospodarczego, głównie za sprawą Warszawy. W efekcie województwo, mimo wewnętrznych różnic, wyszło z grupy regionów słabiej rozwiniętych, do której trafia najwięcej funduszy unijnych. To zjawisko powszechne w regionach stołecznych.

Dlatego marszałek Mazowsza zapowiedział współpracę z innymi regionami, które dokonały analogicznego podziału, na Litwie, Węgrzech i w Irlandii.

- Będziemy chcieli budować partnerstwa poziome z władzami regionalnymi tych krajów. Będziemy zabiegali też o sprawne przeliczenie wskaźników dochodowych, które są podstawą do przydziału środków unijnych. To jest interes Polski, interes Mazowsza i tutaj musi być dobra współpraca pomiędzy rządem, Głównym Urzędem Statycznym i samorządem Mazowsza - zaznaczył Struzik.

Wyliczył, że obszar metropolitarny Warszawy pod względem PKB na głowę mieszkańca jest obecnie na poziomie przekraczającym 150 proc. średniej unijnej, a sama Warszawa to już ponad 200 proc. średniej UE. Natomiast pozostała część województwa jest poniżej 70 proc. tej średniej, czyli na analogicznym poziomie, co pięć województw Polski wschodniej.

Czytaj więcej: W ciągu 20 miesięcy rozpocznie się budowa 10 tys. mieszkań w programie Mieszkanie plus

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.