PARTNER PORTALU
  • BGK

Adam Struzik: Wszystkie programy UE powinny być nastawione na budowę sieci szerokopasmowej

  • PAP/AT    26 marca 2015 - 13:50
Adam Struzik: Wszystkie programy UE powinny być nastawione na budowę sieci szerokopasmowej

Bariery w budowie infrastruktury szerokopasmowej sięgają głębiej niż konkretne zapisy prawa inwestycyjnego czy gospodarki przestrzennej (Adam Struzik, fot.mazovia.pl)

- Na budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na nowych technologiach komunikacyjnych powinny być nastawione wszystkie programy unijne z bieżącej perspektywy finansowej UE, a nie tylko Program Operacyjny Polska Cyfrowa - uważa Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Deficyt popytu na internet na peryferiach kraju, brak spójnego podejścia resortów, opóźnienia w działaniach administracji - to bariery dla budowy w Polsce infrastruktury szybkiego internetu w obecnej perspektywie finansowej UE - przekonywano podczas Konferencji Sieci Szerokopasmowych.

"Fundamentalne pytanie brzmi: czy potrafimy wykreować potrzeby takich usług, nie tylko w miastach, domach, ale też w gospodarstwach rolnych czy instytucjach publicznych w najbardziej peryferyjnych obszarach kraju? Budowanie sieci szkieletowych i dostępowych jest bardzo ważne i jest też do zrobienia, ale pod warunkiem, że będzie na to popyt" - podkreślił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podczas czwartkowej imprezy.

Struzik ocenił też, że na budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na nowych technologiach komunikacyjnych powinny być nastawione wszystkie programy unijne z bieżącej perspektywy finansowej UE, a nie tylko Program Operacyjny Polska Cyfrowa.

Prezes zarządu Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej i b. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska oceniła, że bariery w budowie infrastruktury szerokopasmowej "sięgają głębiej niż konkretne zapisy prawa inwestycyjnego czy gospodarki przestrzennej". "One sięgają naszego myślenia o inwestycjach infrastrukturalnych. Najbardziej daje nam się we znaki resortowość, która powoduje, że administracja nie ma celów wspólnych" - powiedziała.

Streżyńska oceniła także, że ważną barierą jest wielość gremiów, w których dyskutuje się o problemach budowy infrastruktury szerokopasmowej, a które nie są ze sobą powiązane i spójne. Jej zdaniem takie rozdrobnienie procesu konsultacji powoduje, że trudno wskazać na miejsce, w którym zapadają ostateczne decyzje. "Powoduje to, że nie realizujemy strategii długookresowych i krótkoterminowych dla całego kraju, tylko pewne odcinki działalności" - tłumaczyła.

Dodała jednak, że w nowej perspektywie finansowej UE widzi pod tym względem zmiany w dobrym kierunku. "Nastąpiła niewątpliwa centralizacja dysponowania środkami w stosunku do poprzedniej perspektywy budżetowej. Mamy koordynację zasad i standardów, i przeniesienie rozproszonej do tej pory (na 16 Regionalnych Sieci Szerokopasmowych - red.) odpowiedzialności na rząd. To na nim spoczywa teraz ujednolicenie procesu inwestycyjnego" - spuentowała.

Była prezes UKE oceniła również, że w nowej perspektywie budżetowej 2014-2020 realizacja projektów związanych z szybkim internetem już napotyka opóźnienia. "Zapowiedź pierwszego konkursu na wrzesień 2015 r. to wcale nie jest dobry efekt. Sama siedziałam po tamtej stronie i wiem, jak trudno to wszystko dopiąć, ale nie wyciągamy wniosków z poprzedniej perspektywy" - wskazała.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.