PARTNER PORTALU
  • BGK

Agata Zielińska Rzecznikiem Funduszy Europejskich

  • MIW    20 grudnia 2017 - 17:40
Agata Zielińska Rzecznikiem Funduszy Europejskich
Rzecznik ma zbierać informacje o utrudnieniach w realizacji krajowych programów operacyjnych (fot. pixabay.com)

Agata Zielińska została powołana przez Ministra Rozwoju i Finansów powołał na Rzecznika Funduszy Europejskich w zakresie krajowych programów operacyjnych. Do jej obowiązków będzie należeć m.in. zbieranie informacji o utrudnieniach w realizacji krajowych programów operacyjnych i propozycji ich usprawnienia.
- Jestem przekonany, że powołanie Rzecznika Funduszy Europejskich usprawni kontakt pomiędzy poszczególnymi instytucjami a beneficjentami. Uwagi i opinie zgłaszane Rzecznikowi przyczynią się do zwiększenia skuteczności wdrażania Programów, a tym samym poprawi się efektywność wydatkowania środków publicznych i prywatnych – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, który dzisiaj (20.12) wręczył akt powołania.

Czytaj: Czy Unia ograniczy fundusze dla Polski po 2020 r.?

Jak podkreśla resort rozwoju, powołanie Rzecznika Funduszy Europejskich w zakresie krajowych programów operacyjnych jest wypełnieniem przepisów znowelizowanej ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.

Czytaj: Ministerstwo Rozwoju planuje powołanie instytucji rzecznika beneficjenta

Rzecznik ma organizować proces przyjmowania zgłoszeń od wnioskodawców, beneficjentów i innych interesariuszy funduszy europejskich, dotyczących utrudnień i propozycji usprawnień w zakresie realizacji krajowych programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020. Do jej obowiązków należeć będzie też konsultowanie, wspomaganie i nadzorowanie analizy otrzymanych zgłoszeń, a także udzielanie wyjaśnień w zakresie tychże zgłoszeń. Na ich podstawie ma ponadto dokonywać okresowych przeglądów procedur w ramach krajowych programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020 i formułować propozycje usprawnień. Co roku będzie także przygotowywać raport ze swojej działalności i przedstawiać go instytucjom zarządzającym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.