PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel o wsparcie młodych rolników

  • PAP    19 maja 2013 - 09:25
Apel o wsparcie młodych rolników

Uczestnicy Ogólnopolskiego Kongresu Młodych Rolników zaapelowali o przyjęcie podczas unijnych negocjacji dotyczących przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej rozwiązań wspierających gospodarstwa rolne młodych ludzi.
Sobotni Kongres poświęcony był WPR w związku z dobiegającymi końca negocjacjami, które przesądzą o finansowaniu europejskiego rolnictwa w najbliższych 7 latach.

„Wierzymy, że rozstrzygnięcia będą dla nas satysfakcjonujące" - powiedział przewodniczący Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników Tomasz Łukomski.

Dodał, że młodzi rolnicy oczekują mądrej polityki krajowej wobec rolnictwa i bardziej przychylnego spojrzenia na młodych gospodarzy, gdyż to oni będą decydowali w przyszłości o wynikach rolnictwa. Podkreślił, że młodym zależy na wzmocnieniu konkurencyjności gospodarstw.

Radca w ministerstwie rolnictwa Zofia Krzyżanowska mówiła, że negocjacje dot. przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej weszły w ostatnią fazę i sporne kwestie pomiędzy Radą UE, Komisją Europejską a Parlamentem Europejskim powinny zostać uzgodnione do końca czerwca.

Dodała, że najtrudniejszym tematem negocjacji były sprawy dopłat bezpośrednich. Polska, przystępując do negocjacji, które rozpoczęły się już w 2011 r., opowiedziała się za równym traktowaniem wszystkich rolników. Naszym postulatem było wyrównanie dopłat bezpośrednich oraz uproszenie polityki rolnej.

Kształt WPR na kolejne lata zależy od możliwości finansowych. Według ustaleń lutowego szczytu UE, unijny budżet na lata 2014-2020 (997 mld euro) jest mniejszy niż w obecnej perspektywie.

Polska dostała z tego 106 mld euro, czyli najwięcej ze wszystkich unijnych państw - tłumaczyła Krzyżanowska. Budżet może być jeszcze zmieniony przez Parlament Europejski.

Według dotychczasowych propozycji, budżet rolny dla Polski wzrośnie o 12 proc., czyli do 32 mld euro, w tym 21 mld euro na być przeznaczone na dopłaty bezpośrednie, a 11 mld euro - na rozwój obszarów wiejskich.

Krzyżanowska wyjaśniła, że każdy kraj przedstawił najważniejsze postulaty; Polska - postulat utrzymania dotychczasowego uproszczonego systemu płatności bezpośrednich, czyli dopłat do hektara (SAPS). Taka propozycja została przyjęta i stosowanie tego systemu będzie możliwe do końca 2020 r.

Przedstawicielka resortu rolnictwa podkreśliła, że w nowej WPR dużo większy nacisk zostanie położony na ochronę środowiska. Każdy kraj będzie musiał realizować programy prośrodowiskowe - od nich zależy 25 proc. dopłat bezpośrednich.

Krzyżanowska dodała, że Polska chce, by z tej puli środków pochodziły także dopłaty z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach (tzw. ONW), na rolnictwo ekologiczne, zalesianie i na obszary Natura 2000.

Jeżeli chodzi o pomoc dla młodych rolników, to przewiduje się zwiększenie dla nich dopłat bezpośrednich o 25 proc. - na ten cel będzie można wydać 2 proc. tzw. koperty krajowej, czyli puli środków na te dopłaty.

Krzyżanowska zaznaczyła, że nowe rozwiązania wejdą w życie dopiero od 2015 r., a w przyszłym roku będą kontynuowane dotychczasowe formy wsparcia.

Obecny na Kongresie lider PSL, wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, że przed rolnictwem stoją duże wyzwania, w związku z prognozami dotyczącymi wzrostu zapotrzebowania na żywność.

Aby sprostać konkurencji i globalizacji, trzeba występować z własną inicjatywą i pomysłami. Istotną rolę odegra też w najbliższych latach umiejętność współpracy, bowiem działający w pojedynkę polski rolnik będzie przegrywał z organizacjami rolniczymi w innych krajach.

W sobotnim Kongresie uczestniczyło ok. 250 osób. Młodzi rolnicy przyjęli deklarację w sprawie negocjacji dotyczących WPR na lata 2014-2020. Zaapelowali w niej m.in. o równe traktowanie wszystkich rolników w UE i przyjęcie przepisów, które wyłączają z dopłat bezpośrednich podmioty, które nie prowadzą działalności rolniczej. Rolnicy zwracają także uwagę na potrzebę rozbudowy infrastruktury na obszarach wiejskich.

Organizatorem kongresu, który odbył się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, były: Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, zrzeszający blisko 20 tys. członków, oraz związany z PSL Instytut im. Macieja Rataja, założony przez europosła Czesława Siekierskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: