PARTNER PORTALU
  • BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego: 1,5 mld zł dla firm z Dolnego Śląska, Lubelszczyzny i Podkarpacia

  • pt    30 listopada 2016 - 14:29
Bank Gospodarstwa Krajowego: 1,5 mld zł dla firm z Dolnego Śląska, Lubelszczyzny i Podkarpacia
Do tej pory umowy uruchamiające zwrotne wsparcie ze środków unijnych na rozwój przedsiębiorczości, podpisało z bankiem pięć regionów (fot.mr.gov.pl)

• Województwa lubelskie, dolnośląskie i podkarpackie rozpoczynają współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), który będzie wdrażał w tych regionach instrumenty zwrotne.
• Do firm trafi niemal 1,5 mld zł, w tym 1,22 mld zł funduszy unijnych z programów regionalnych (RPO).
• Na współpracę z BGK należącym do grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, zdecydowało się już 8 województw.
Do tej pory umowy uruchamiające zwrotne wsparcie ze środków unijnych na rozwój przedsiębiorczości, podpisało z bankiem pięć regionów. Należą do nich: Pomorze, Wielkopolska, Łódzkie, Pomorze Zachodnie i Podlasie.

30 listopada do tego grona dołączyły województwa: lubelskie, dolnośląskie i podkarpackie. Umowy zostały zawarte na okres od listopada 2016 r. do grudnia 2023 r.

– Korzyści z realizacji przedsięwzięć prorozwojowych w formule zwrotnej są oczywiste, dlatego zależy nam na zwiększeniu stopnia wykorzystania instrumentów finansowych i możliwie jak najszerszym ich zastosowaniu. Przełoży się to też na efektywniejsze i szybsze inwestowanie funduszy 2014-2020 – podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

W województwie podkarpackim kwota wsparcia wyniesie 257,05 mln zł (w tym 218 mln zł z UE), w lubelskim 425,85 mln zł (z czego 362 mln zł z UE), zaś w województwie dolnośląskim przeznaczono na ten cel kwotę 757,96 mln zł (642 mln zł z UE).

Fot.Wykorzystanie instrumentów zwrotnych w regionach w perspektywie 2007-2013 (kolor pomarańczowy – wkład z programu, kolor żółty – wartość wydatków kwalifikowalnych) 

Łączna kwota powierzonych w zarządzanie środków wynosi 1,44 mld zł, w tym 1,22 mld zł to środki unijne, 203,28 mln zł wkład krajowy a 12,85 mln zł wkład własny pośredników finansowych. Będą one skierowane przede wszystkim na inwestycje prowadzące do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, ale odbiorcami mogą być również TBS-y, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czy osoby bezrobotne planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej.

- O tym, jak ulokować unijne środki i jak w efektywny sposób wesprzeć swoich przedsiębiorców decydują regiony. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z szerokiej oferty finansowej – pożyczki, poręczenia oraz inwestycje kapitałowe – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zwrotne instrumenty finansowe

- Nasze doświadczenie pokazuje, że zwrotne instrumenty finansowe to bardzo efektywne mechanizmy wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w regionach - dodaje Cieszyński.

- W pozostałych regionach trwają zaawansowane prace nad uruchomieniem instrumentów finansowych do końca bieżącego roku. Ministerstwo aktywnie wspiera te działania i oczekuje, że już niedługo kolejne regiony podpiszą umowy z BGK – poinformował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie dystrybuował środki poprzez sieć pośredników finansowych
w regionach oraz za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy, korzystając z doświadczenia w organizowaniu takiej formy wsparcia zdobytych w perspektywie 2007-2013. Wybrane podmioty będą oferować wsparcie przedsiębiorcom i osobom planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej w tym osobom bezrobotnym.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z szerokiej gamy produktów finansowych m.in. poręczeń, mikropożyczek, pożyczek obrotowo-inwestycyjnych, pożyczek inwestycyjnych, pożyczek na wdrożenie do praktyki gospodarczej wyników działalności badawczo-rozwojowych czy wejść kapitałowych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.