PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą mieli nową filharmonię

  • PAP    26 czerwca 2011 - 12:52
Będą mieli nową filharmonię

W sobotę wieczorem w Koszalinie wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej siedziby i sali koncertowej miejscowej filharmonii. Uroczystość odbyła się w 55. rocznicę powstania Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki.
Do wmurowanej w fundament budynku tuby oprócz aktu erekcyjnego włożono również aktualne numery dwóch lokalnych gazet, plakat zapowiadający sobotni koncert filharmoników i materiał informacyjny o koszalińskiej orkiestrze symfonicznej.

Krzysztof Paul, dyrektor działu realizacji inwestycji Elektrobudowy SA poinformował w sobotę dziennikarzy, że inwestycja jest obecnie na etapie "stanu zerowego", co oznacza wykonanie dolnych części obiektu. Jak dodał stan surowy ma być osiągnięty pod koniec 2011 r.

Filharmonia będzie kosztowała 32 mln zł. 47 proc. tej kwoty stanowi unijne wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Prezydent Koszalina Piotr Jedliński (sprawdź jego notowania/zabierz głos) powiedział w sobotę, że miasto chce jeszcze pozyskać na budowę 10 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze mają pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, jaki ma być uruchomiony na przełomie września i października br.

Nowa siedziba filharmonii wznoszona jest nad rzeką Dzierżęcinką, w znajdującym się w śródmieściu zabytkowym Parku Książąt Pomorskich, obok Centrum Kultury CK 105 - tymczasowej siedziby koszalińskiej orkiestry symfonicznej.

Czterokondygnacyjny budynek o powierzchni 5,5 tys. m kw. ma z lotu ptaka przypominać kształtem fortepian. Ściany zachodnia i wschodnia budynku mają być w pełni przeszklone, by można było oglądać park. Północna ściana fontowa ma być pokryta blachą cynowo-tytanową, zaś południowa tynkiem. Na widowni o amfiteatralnym układzie przewidziano 518 miejsc. Estradę zaprojektowano tak, by mogła się na niej zmieścić 70-osobowa orkiestra i 40 chórzystów.

Filharmonia Koszalińska organizuje rocznie 120 koncertów. Połowa z nich to koncerty symfoniczne. Orkiestra występuje regularnie w całym regionie koszalińskim. Rocznie słucha jej ok. 60 tys. osób.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.