PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą środki na rozwój Polski Zachodniej

  • PAP    29 maja 2014 - 07:39
Będą środki na rozwój Polski Zachodniej

- Premier Donald Tusk zapewnił w Gorzowie Wielkopolskim, że będą środki na rozwój Polski Zachodniej. "Przez wiele lat mieliście prawo czuć się lekko osamotnieni" - dodał. Ocenił, że doinwestowanie tej części kraju jest interesem ogólnonarodowym.
Szef rządu w Filharmonii Gorzowskiej spotkał się z samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, świata kultury i biznesu.

"Będziemy naprawdę z pełną determinacją przesuwać środki na zadania dotyczące ściany zachodniej, nie tylko dlatego, że przez wiele lat mieliście prawo czuć się lekko osamotnieni - mówię głównie o zachodniopomorskim i lubuskim, ale też dlatego, że to jest interes, w mojej ocenie, ogólnonarodowy, także doinwestowanie tzw. ściany zachodniej jest bezdyskusyjnym interesem ogólnopolskim" - mówił do zebranych premier. Dodał, że po przyjęciu strategii Polski Zachodniej trwają teraz prace nad uzupełnieniem jej o kolejne zapisy.

Szef rządu odpowiadał na pytania i postulaty zgromadzonych na sali. Burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt mówił o konieczności budowy nowego mostu drogowego na Odrze. Premier powiedział, że po opracowaniu projektu przez samorząd regionu ten most powinien powstać; te słowa Tuska wzbudziły aplauz na sali.

Prezydent Gorzowa Wlkp. Tadeusz Jędrzejczak podziękował za zapowiedź przesunięcia większych środków na Polskę Zachodnią. Dodał, że liczy także na wsparcie kwestii elektryfikacji linii kolejowej Krzyż - Kostrzyn nad Odrą. Z kolei prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki prosił, aby podczas prac nad nowelizacją ustawy śmieciowej wprowadzić do niej zapisy umożliwiające możliwość bezprzetargowego zlecania wywozu odpadów spółką samorządowym.

Inni samorządowcy apelowali o zwiększenie środków na tzw. schetynówki, czy też większe dotacje celowe dla gmin, które przy obecnym zadłużeniu mogą mieć problemy z sięganiem po ogromne pieniądze z UE.

Przedsiębiorca budowlany z Gorzowa Władysław Komarnicki narzekał na ustawę o zamówieniach publicznych, która w jego opinii uderza w polski biznes. Pytał, czy nie nadszedł już czas, aby nie tylko cena była głównym kryterium wyboru wykonawców.

"Podzielam tę opinię (..) czas na większe zaufanie do przedsiębiorców tzn. pewnych zapisów w ustawie o zamówieniach publicznych i chyba powoli powinniśmy podjąć to ryzyko. M.in. chodzi tutaj o ten rygor, może nie narzucający dzisiaj urzędnikom, ale skłaniający urzędników do tego, aby zawsze wybierali tę ofertę z najniższą ceną. To czasami przynosi negatywne skutki, to było widać szczególnie przy inwestycjach drogowych i dużych inwestycjach infrastrukturalnych" - powiedział Tusk.

Premier zapowiedział też spotkanie ze środowiskiem producentów win, aby zastanowić się nad uproszczeniem przepisów dotyczących branży winiarskiej. Lubuscy winiarze na spotkaniu narzekali, że nadal na drodze rozwoju ich firm stoją polskie przepisy związane z handlem winem.

Premier powiedział, że w tej kwestii są różne opinie samych winiarzy i urzędników, ale zaznaczył, że trzeba to w końcu rozstrzygnąć. "Dzisiaj usłyszałem dla mnie ważną deklarację, że z punktu widzenia producentów wina przepisy europejskie, które powinny też w Polsce obowiązywać, są dla nich do zaakceptowania. Natomiast są dodatkowe przepisy krajowe, które im bardzo utrudniają życie (...) Nie powinniśmy dokładać jeszcze swoich ciężarów i o tym będziemy rozmawiać jeszcze w Warszawie" - mówił premier.

Podczas spotkania w filharmonii była także mowa m.in. o utworzeniu Lotniczej Bazy Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie, funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych czy pomocy państwa w kształceniu młodzieży ze wschodniej Ukrainy - taki projekt prowadzi gorzowska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

W imieniu ludzi kultury o wsparcie projektów promujących naszą kulturę za granicą zwrócił się do premiera dyrektor gorzowskiego teatru Jan Tomaszewicz. "Myślę, że znajdziemy kilka sposobów, żeby wesprzeć te najciekawsze projekty kulturalne" - odpowiedział premier.

Podczas pobytu w Gorzowie Wlkp. szef rządu spotkał się także z młodzieżą w II liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Anka, 2014-05-30 17:34:46

    lekko ??? to mało powiedziane, tak jak kujawsko-pomorskie, zapomnieliście o tej części kraju.... co z s10, wstyd aby Szczecin był odcięty od reszty kraju
  • Romuald Baranowski, 2014-05-29 10:46:15

    Rozumiem, że Polska wschodnia przejawiająca nieco inne preferencje polityczne już nie wymaga doinwestowania, bo to nie jest "inreres ogólnonarodowy".