PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą środki z UE na ochronę przeciwpowodziową

  • PAP    11 czerwca 2013 - 16:42
Będą środki z UE na ochronę przeciwpowodziową

Nie ma zagrożenia utraty funduszy europejskich na inwestycje przeciwpowodziowe - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jak wskazał resort, do tej pory rozdysponowano prawie wszystkie unijne pieniądze na ten cel.
ZAKTUALIZOWANA: Chodzi o inwestycje przeciwpowodziowe realizowane w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Jest z niego dofinansowywanych obecnie 19 inwestycji. "Ostatni, dwudziesty projekt został przedłożony do dofinansowania pod koniec marca" - poinformował Stanisław Krakowski z resortu rozwoju regionalnego.

Czytaj też: Grozi nam powtórka z powodzi tysiąclecia

Do sprawy odniósł się także podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. "Przepisy europejskie, jakie mamy obowiązek wprowadzić, na pewno zdążymy wprowadzić. Tak że zagrożenia tak sformułowanego, że będziemy musieli oddać te pieniądze - nie ma" - powiedział szef rządu.

Dodał, że Polska jest dość ostrożna w implementowaniu dyrektywy wodnej. "Bardzo dłubiemy przy każdym przepisie, to bardzo skomplikowany projekt. Gdybyśmy nieostrożnie ją implementowali, to powodowałoby to gigantyczne koszty, na które nas nie stać. (...) Mówimy o dziesiątkach miliardów złotych dodatkowych wydatków" - zaznaczył. Wyjaśnił, że rząd chce w ten sposób wprowadzić postanowienia dyrektywy do polskiego prawa, żeby nie było to "przesadnie kosztowne".

W całym programie na dofinansowanie inwestycji przeciwpowodziowych przeznaczono 2,1 mld zł. Do tej pory rozdysponowano 97,84 proc. tych środków, a zawarcie ostatniej umowy, na dofinansowanie dwudziestego projektu, wyczerpie całą pulę. Dotychczas na realizacje tych inwestycji wydano blisko 418 mln zł.

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że Komisja Europejska grozi odebraniem Polsce pieniędzy na inwestycje przeciwpowodziowe, ponieważ zamiast jednego ogólnokrajowego planu gospodarowania wodami w naszym kraju tworzone są programy regionalne. Zdaniem gazety to niezgodne z unijną Ramową Dyrektywą Wodną.

"Ministerstwo Środowiska prowadzi wszelkie niezbędne działania konieczne do zapewnienia Komisji Europejskiej, że projekty przeciwpowodziowe realizowane są w zgodzie z prawem unijnym. Do połowy przyszłego roku gotowe będą regulacje dostosowujące polskie prawo do wymogów Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz dokumenty dotyczące gospodarki wodnej na Wiśle i Odrze, tzw. masterplany" - zapewnił Krakowski.

"Czas na dokończenie realizacji inwestycji przeciwpowodziowych i ich rozliczenie z Komisją Europejską mamy do końca 2015 r. Nie ma zatem zagrożenia utraty funduszy europejskich na ten cel" - dodał.

Z funduszy unijnych dofinansowywane jest m.in. zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław, poprawa ochrony Lewina Brzeskiego przy Nysie Kłodzkiej, budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Sopocie czy modernizacja wrocławskiego węzła wodnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.