PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą tory na lotnisko w Goleniowie

  • AW/Głos Szczeciński/plk-sa.pl    25 października 2011 - 14:32
Będą tory na lotnisko w Goleniowie

Podróżni ze Szczecina, Koszalina i Kołobrzegu już w 2013 roku będą mogli korzystać z połączenia kolejowego z portem lotniczym w Goleniowie.
Jak pisze „Głos Szczeciński”, tory połączą Goleniów z lotniskiem za pomocą 4,5 km łącznika.

To element kluczowej inwestycji Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do 2020 r. - „Modernizacji regionalnej linii kolejowej 402 Goleniów – Kołobrzeg wraz z budową łącznicy do Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów”.

Bezpośrednim efektem realizacji całego przedsięwzięcia będzie podniesienie parametrów regionalnej linii kolejowej 402 Goleniów – Kołobrzeg oraz budowa łącznicy do Portu Lotniczego w Goleniowie.

W ramach budowy połączenia linii 402 z Portem Lotniczym w Goleniowie zrealizowane zostaną dwie łącznice, odgałęziające się od linii 402 na odcinku Goleniów – Mosty. Łącznice te umożliwią wjazd na lotnisko zarówno od strony Goleniowa/Szczecina, jak i Kołobrzegu. Jednotorowa łącznica od strony Goleniowa/Szczecina o długości ok. 3,9 kilometra, umożliwi jazdę autobusów szynowych z prędkością lokalną od 40 do 100 km/h. Na terenie portu lotniczego łącznica zakończona będzie przystankiem czołowym, z jednokrawędziowym peronem wyposażonym w wiatę. Jak informuje PLK SA na swojej stronie internetowej,  uzyska się w ten sposób bezpośrednie połączenie centrum Szczecina z portem lotniczym w czasie 35 min.

Dzięki przeprowadzonej modernizacji pociągi nie będą miały tak częstych ograniczeń szybkości, co zaowocuje skróceniem czasu przejazdu, poprawą stanu infrastruktury kolejowej oraz bezpieczeństwa prowadzenia ruchu kolejowego. Wartość projektu wynosi 55 085 460,00 zł, a maksymalne dofinansowanie ze środków RPO WZ wynosi 41 314 095,00 zł. Projekt ma zostać ukończony w maju 2013 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • JEJEJE, 2011-10-25 21:35:43

    Hurrra!!! Ale fajnie !!! Będzie można wypluskać się i jeszcze zdążyć...Znowu zaczęła się jazda,co?