PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą wspólne inwestycje Płocka i ościennych samorządów

  • PAP    10 kwietnia 2014 - 18:26
Będą wspólne inwestycje Płocka i ościennych samorządów

Porozumienie w sprawie Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT) podpisali w czwartek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i przedstawiciele jedenastu samorządów powiatowych i gminnych. Celem umowy są wspólne inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych.
RIT to mechanizm stworzony przez samorząd woj. mazowieckiego, który ma wspierać wspólne przedsięwzięcia samorządów lokalnych, związane z rozwojem regionu w nowym okresie polityki spójności Unii Europejskiej 2014-20.

Do partnerstwa w ramach RIT przystąpiły: powiat płocki, gostyniński i sierpecki, gminy Słupno, Radzanowo, Stara Biała, Nowy Duninów i Łąck oraz miasta Gąbina, Sierpc i Wyszogród - poinformował płocki Urząd Miasta. Płock jest liderem grupy.

Zgodnie z założeniami, RIT służyć ma m.in. rozwojowi przedsiębiorczości, rynku pracy i integracji społecznej, a także rozbudowie systemu transportowego i rozwiązywaniu problemów w zakresie ochrony środowiska. Partnerzy RIT mają określać wspólne cele i dokonywać wspólnego wyboru przedsięwzięć do realizacji.

W ramach płockiego RIT planowana jest realizacja kilkunastu inwestycji strategicznych oraz towarzyszących, w tym rewitalizacja nabrzeża Wisły w samym Płocku, a także w Wyszogrodzie, jak również rewitalizacja najstarszej części Gąbina. Przewiduje się też budowę tzw. "małej obwodnicy" Płocka oraz ścieżek i szlaków rowerowych, m.in. na trasie Gąbin-Dobrzyków-Płock, Płock-Soczewka, a także wokół Jeziora Zdworskiego, największego naturalnego zbiornika wodnego na Mazowszu o powierzchni 353 ha.

"Finalizujemy prace, które od kilku miesięcy były prowadzone w ramach RIT. Pozwoli to miastu i całemu regionowi sięgnąć po środki z nowej perspektywy unijnej na realizację wyznaczonych celów" - powiedział prezydent Płocka. Według starosty płockiego Michała Boszko, porozumienie o partnerstwie w ramach RIT dowodzi, że samorządy nauczyły się "myśleć regionalnie i ze sobą rozmawiać o problemach, które są ważne dla każdego środowiska".

RIT ma być realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20 m.in. w miastach regionalnych, jak Płock i Radom oraz subregionalnych - Ciechanów, Ostrołęka i Siedlce. Jego mechanizm opiera się na koncepcji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli nowym sposobie współpracy samorządów, gdzie miasta, sąsiednie gminy i władze województw wspólnie wybierają istotne dla danego regionu przedsięwzięcia do realizacji. W przypadku RIT jeden z samorządów pełni rolę ośrodka wiodącego.

Pierwsze założenia płockiego RIT zostały określone wstępnie w 2013 r. W wyniku kolejnych rozmów z przedstawicielami samorządów poszerzono ostatecznie jego obszar o trzy powiaty: gostyniński, płocki i sierpecki oraz o miasto Sierpc.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: