PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie fundusz na projekty infrastrukturalne w regionach

  • PAP    8 października 2014 - 14:18
Będzie fundusz na projekty infrastrukturalne w regionach

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe SA podpisali umowę, na mocy której powstanie Fundusz Infrastruktury Samorządowej. Łącznie na samorządowe projekty infrastrukturalne ma być przeznaczone 600 mln zł.
*** AKTUALIZACJA *** 

"To zupełnie nowa, złożona inicjatywa, której celem jest dostarczenie kapitału dla wsparcia inwestycji infrastrukturalnych" - mówił podczas konferencji prasowej prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

"Pomysł utworzenia funduszu infrastrukturalnego dla samorządów był rozważany przez BGK już w 2011 roku, kiedy zaczęliśmy rozbudowywać kompetencje banku w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Inwestycje kapitałowe będą uzupełniać naszą ofertę finansowania dłużnego projektów infrastrukturalnych" - dodał.

- FIS ma być narzędziem dla samorządów, którego celem będzie m.in. zapewnienie współfinansowania, niezbędnego dla inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 - poinformowano podczas konferencji prasowej.

Dodano, że w odróżnieniu od dotychczasowych form finansowania infrastruktury w ramach programu "Inwestycje polskie", FIS będzie mógł obejmować akcje i udziały w istniejących spółkach komunalnych.

Czytaj też:  Nowa perspektywa finansowa UE wyzwaniem dla Polski Wschodniej

Fundusz ma powstać w ramach Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK, a portfelem jego aktywów będzie zarządzał PIR.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, FIS w pojedynczy projekt będzie angażował kapitał wynoszący od 10 do 120 mln zł. Łącznie na inwestycje ma być przeznaczone 600 mln zł, a BGK oraz PIR złożą się po połowie na ten kapitał. Fundusz został powołany na okres 20 lat.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, FIS będzie oferował Jednostkom Samorządu Terytorialnego finansowanie w dwóch podstawowych typach transakcji. Obejmując poprzez podwyższenie kapitału mniejszościowe udziały w samorządowych spółkach dostarczy kapitał na realizację wieloletnich inwestycji związanych z modernizacją lub budową nowej infrastruktury.

Czytaj też: Nowa perspektywa, nowe wyzwania dla województw

W drugim modelu Fundusz ma odkupywać, na określony z góry czas, udziały w tych spółkach od JST uwalniając w ten sposób środki finansowe, które samorząd będzie mógł wykorzystać na realizację zadań własnych.

"Zadaniem Funduszu jest dostarczenie Jednostkom Samorządu Terytorialnego nowego instrumentu współfinansowania inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej" - mówił wiceprezes PIR Michał Lubieniecki.

Jak dodał FIS będzie inwestował m.in. w sektor wodno-kanalizacyjny, w miejskie sieci ciepłownicze, gospodarkę odpadami, projekty rewitalizacyjne, infrastrukturę transportową czy infrastrukturę społeczną, taką jak szkoły i ochrona zdrowia.

Jak poinformowali przedstawiciele BGK oraz PIR, w najbliższym czasie mają rozpocząć się spotkania z samorządami, by dopracować szczegóły dotyczące zasad działania FIS. Rozpoczęcie działalności FIS planowane jest w I kwartale 2015 r.

Jak mówił Kacprzyk, jest on spokojny, jeśli chodzi o popyt na tego rodzaju instrument, a efekty jego wprowadzenia będą widoczne w ciągu kilku miesięcy.

BGK to jedyny w Polsce bank państwowy, który od początku swojego istnienia wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego.

Spółka PIR powstała w czerwcu ub.r. w ramach Programu Inwestycje Polskie, którego celem jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.