Będzie fundusz na projekty infrastrukturalne w regionach

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe SA podpisali umowę, na mocy której powstanie Fundusz Infrastruktury Samorządowej. Łącznie na samorządowe projekty infrastrukturalne ma być przeznaczone 600 mln zł.
Będzie fundusz na projekty infrastrukturalne w regionach

*** AKTUALIZACJA *** 

"To zupełnie nowa, złożona inicjatywa, której celem jest dostarczenie kapitału dla wsparcia inwestycji infrastrukturalnych" - mówił podczas konferencji prasowej prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

"Pomysł utworzenia funduszu infrastrukturalnego dla samorządów był rozważany przez BGK już w 2011 roku, kiedy zaczęliśmy rozbudowywać kompetencje banku w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Inwestycje kapitałowe będą uzupełniać naszą ofertę finansowania dłużnego projektów infrastrukturalnych" - dodał.

- FIS ma być narzędziem dla samorządów, którego celem będzie m.in. zapewnienie współfinansowania, niezbędnego dla inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 - poinformowano podczas konferencji prasowej.

Dodano, że w odróżnieniu od dotychczasowych form finansowania infrastruktury w ramach programu "Inwestycje polskie", FIS będzie mógł obejmować akcje i udziały w istniejących spółkach komunalnych.

Czytaj też:  Nowa perspektywa finansowa UE wyzwaniem dla Polski Wschodniej

Fundusz ma powstać w ramach Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK, a portfelem jego aktywów będzie zarządzał PIR.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, FIS w pojedynczy projekt będzie angażował kapitał wynoszący od 10 do 120 mln zł. Łącznie na inwestycje ma być przeznaczone 600 mln zł, a BGK oraz PIR złożą się po połowie na ten kapitał. Fundusz został powołany na okres 20 lat.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, FIS będzie oferował Jednostkom Samorządu Terytorialnego finansowanie w dwóch podstawowych typach transakcji. Obejmując poprzez podwyższenie kapitału mniejszościowe udziały w samorządowych spółkach dostarczy kapitał na realizację wieloletnich inwestycji związanych z modernizacją lub budową nowej infrastruktury.

Czytaj też: Nowa perspektywa, nowe wyzwania dla województw

W drugim modelu Fundusz ma odkupywać, na określony z góry czas, udziały w tych spółkach od JST uwalniając w ten sposób środki finansowe, które samorząd będzie mógł wykorzystać na realizację zadań własnych.

"Zadaniem Funduszu jest dostarczenie Jednostkom Samorządu Terytorialnego nowego instrumentu współfinansowania inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej" - mówił wiceprezes PIR Michał Lubieniecki.

Jak dodał FIS będzie inwestował m.in. w sektor wodno-kanalizacyjny, w miejskie sieci ciepłownicze, gospodarkę odpadami, projekty rewitalizacyjne, infrastrukturę transportową czy infrastrukturę społeczną, taką jak szkoły i ochrona zdrowia.

Jak poinformowali przedstawiciele BGK oraz PIR, w najbliższym czasie mają rozpocząć się spotkania z samorządami, by dopracować szczegóły dotyczące zasad działania FIS. Rozpoczęcie działalności FIS planowane jest w I kwartale 2015 r.

Jak mówił Kacprzyk, jest on spokojny, jeśli chodzi o popyt na tego rodzaju instrument, a efekty jego wprowadzenia będą widoczne w ciągu kilku miesięcy.

BGK to jedyny w Polsce bank państwowy, który od początku swojego istnienia wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego.

Spółka PIR powstała w czerwcu ub.r. w ramach Programu Inwestycje Polskie, którego celem jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE