PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie rozbudowa hospicjów w Koszalinie, Tanowie oraz Darłowie

  • PAP/MIW    26 lutego 2017 - 13:00
 Będzie rozbudowa hospicjów w Koszalinie, Tanowie oraz Darłowie
Marszałek województwa Olgierd Geblewicz (pierwszy prawej) podpisał w Policach umowę o dofinansowaniu budowy hospicjum w Tanowie. (fot. www.wzp.pl)

• Hospicja w Koszalinie, Tanowie oraz Darłowie otrzymały 9,3 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
• Dzięki funduszom siedziby ośrodków zostaną rozbudowane i zwiększy się ilość łóżek dla pacjentów.
Fundusze z Programu Regionalnego pomogą w rozbudowie hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. 4 mln zł, które otrzymała placówka, pokryją 85 proc. kosztów inwestycji.

- Dzięki tym środkom powstanie drugi budynek hospicjum, w którym znajdzie się 13 nowych łóżek dla naszych pacjentów - powiedział wiceprezes zarządu koszalińskiego hospicjum Krzysztof Plewa.

Plewa dodał, że fundusze zostaną przeznaczone na wyposażenie budynku w sprzęt medyczny, wdrożenie systemu elektronicznej dokumentacji medycznej, powstanie zaplecza magazynowego oraz punktu aptecznego, którego placówka obecnie nie posiada.

- W nowym obiekcie powstaną 2 pokoje rodzinne, w których najbliżsi będą mogli przebywać z pacjentem przez całą dobę, a także 6 izolatek" - wyliczył.

- Na łóżko w hospicjum stacjonarnym pacjenci czekają nawet 2 tygodnie. Dla osób w bardzo ciężkim stanie to bardzo długo. Rozbudowa naszego ośrodka wynika z tego, że chcemy naszym pacjentom i ich rodzinom dać komfort. Obecnie mamy sale 3 i 4 osobowe. Zdarza się, że na jednej sali w tym samym momencie rozgrywają się dramaty rodzinne łóżko obok łóżka. Po rozbudowie hospicjum powstaną sale 1 lub 2 osobowe - zaznaczył Plewa.

Obecnie w hospicjum w Koszalinie jest 15 łóżek. Wszystkie usługi medyczne: opieka lekarska, rehabilitacja oraz pomoc psychologiczna są dla pacjentów hospicjum bezpłatne.

Blisko 4 mln zł zostało przeznaczonych na powstanie hospicjum w Tanowie koło Polic, którego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie 2015 r. Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów przeznaczy środki na remont budynku mieszkalnego, w którym znajdzie się miejsce na 19 łóżek dla pacjentów, zaplecze medyczne, sanitarne oraz kuchenne.

Placówka ma być miejscem nie tylko w zakresie stacjonarnej opieki paliatywnej, ale także miejscem spotkań dla wolontariuszy i rodzin chorych. Zakończenie budowy hospicjum w Tanowie zaplanowano na koniec 2018 r.

Dom Hospicyjno-Opiekuńczy im. Czesława Domina w Darłowie otrzymał 1,3 mln zł, które zostaną przeznaczone na przebudowę placówki. Wsparcie unijne pokryje 85 proc. kosztów planowanych prac remontowych, które obejmują roboty ziemne, murarskie, a także wykończeniowe.

Dzięki przebudowie ośrodka powstanie sala dziennego pobytu, pomieszczenia rehabilitacyjne i gospodarcze, zwiększy się także ilość łózek dla pacjentów z 20 do 22. Rozbudowa obiektu umożliwi rehabilitację w ciągu godziny 3 osób, a także pozwoli na całodobowe przebywanie rodzin odwiedzających pacjentów.

Remont darłowskiego hospicjum rozpocznie się w lipcu, a ma zakończyć w sierpniu 2018 r. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Artmetic, 2017-03-14 17:54:25

    Dotacje z RPO Małopolskiego: zajrzyj na stronę Artmetic!