PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie trudniej o unijne fundusze

  • PAP    23 czerwca 2010 - 17:09
Będzie trudniej o unijne fundusze

Negocjacje w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-20 będą szczególnie trudne - przewiduje przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner.
Niełatwe zwykle rozmowy na ten temat, tym razem komplikuje fakt, że państwa członkowskie będą przez najbliższe lata musiały oszczędzać - argumentuje była komisarz UE.

- Myślę, że bój o budżet będzie bardzo ciężki dlatego, że nadchodzących kilkanaście lat, to będą lata bardzo trudnej sytuacji budżetowej w państwach członkowskich - powiedziała Huebner.

Była minister ds. europejskich dodała, że "to, co zawsze było takim bojem niemalże krwawym politycznie, bardzo trudnym i niezrozumiałym dla obywateli, ta walka o środki finansowe na siedem lat dla unijnego budżetu, tym razem będzie się odbywała w warunkach dodatkowo trudnych ze względów finansowych".

Huebner zwróciła uwagę, że właściwie wszystkie państwa członkowskie Unii są zadłużone, ich deficyty przekraczają unijne normy i będą musiały w najbliższych latach oszczędzać, "żeby jakoś uporać się z tym wyzwaniem". Jednocześnie - jak podkreśliła - trzeba będzie "dużo więcej zrobić, dlatego, że świat naprodukował w ostatnim okresie bardzo dużo trudnych problemów do rozwiązania".

Jako przykład europosłanka PO wymieniła potrzebę szukania środków na finansowanie wzrostu w sytuacji kryzysu. - Bo wydaje się, że sektor bankowy może w najbliższych latach mieć mniejszą skłonność do finansowania wzrostu - tłumaczyła.

Jej zdaniem, w połączeniu z sytuacją finansów publicznych "będzie to okres bardzo trudny". - Myślę, że rzadko kiedy taka kombinacja wyzwań się pojawia w Unii, jak w tej chwili, przy ogromnej niepewności - oceniła Huebner.

Zauważyła przy tym, że Parlament Europejski zawsze (nawet przed rozszerzeniem jego kompetencji wynikających z wprowadzenia w życie Traktatu Lizbońskiego) bardziej doceniał potrzebę zwiększania unijnego budżetu niż Rada UE, czyli państwa członkowskie.

- Myślę, że to podejście zostanie utrzymane, a potrzeb nam narosło i różnych pomysłów - nie zawsze najlepszych - też jest mnóstwo wokół, więc mam nadzieję, że w Parlamencie Europejskim uda się znaleźć rozum, który nas poprowadzi ku lepszemu budżetowi - podsumowała Huebner.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.