PARTNER PORTALU
  • BGK

Bez kar za naruszanie przepisów unijnych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 czerwca 2011 - 06:49
Bez kar za naruszanie przepisów unijnych

Rząd chce odstąpić od wymierzenia kar samorządom, które stosując prawo krajowe, naruszyły przepisy unijne. W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego trwa gorączkowa weryfikacja kolejnych urzędów.
Kontrolowane samorządy, stosując do 2008 r. przepisy krajowe przy realizacji projektów dofinansowywanych z UE, naruszały postanowienia dyrektyw unijnych. Grożą za to karne odsetki – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Winę za to ponosi ustawodawca. Chodzi o dwie dyrektywy, które choć wdrożono do polskiego prawa w 2006 r., to przez kolejne dwa lata nie zapewniały jego zgodności z prawem unijnym.

Teraz resor rozwoju prowadzi weryfikację wszystkich nieprawidłowości. Nieoficjalnie mówi się, że zagrożonych karami wskutek uchybień proceduralnych jest ok. 140 samorządów.

W przypadku projektów z lat 2004 – 2006 Ministerstwo Finansów już zgodziło się na pokrycie zobowiązań beneficjentów przez budżet państwa. Jeśli chodzi o projekty realizowane po 2007 r., resort wyraził wstępną zgodę – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.