PARTNER PORTALU
  • BGK

Bez rewolucji w wydatkowaniu funduszy

  • GK    11 października 2013 - 18:19
Bez rewolucji w wydatkowaniu funduszy

– Po 2014 r. nie będzie rewolucji w wydatkowaniu funduszy unijnych, a tylko inaczej rozłożone akcenty interwencji i wymuszenie większej staranności w realizacji – twierdzi marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak.
Marszałek województwa wielkopolskiego wziął udział w debacie, która odbyła się podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast Open Days i dotyczyła reformy polityki rozwojowej na lata 2014-2020. Reforma ta ma zapewnić inwestycje, wzrost zatrudnienia i konkurencyjności europejskiej gospodarki.

Według komisarza Lewandowskiego przyszła perspektywa jest perspektywą kryzysową, ponieważ powstaje w trudnym czasie i po raz pierwszy w budżecie UE na politykę spójności przeznacza się mniej środków (30 mld euro) niż w obecnym okresie 2007-2013. 

Więcej informacji na Ogólnopolskiej Konferencji Komunalnej PortaluSamorządowego 28.11.2013r. w Warszawie 

Marek Woźniak podkreślił, że po 2014 roku „nie będzie rewolucji w wydatkowaniu funduszy unijnych, a tylko inaczej rozłożone akcenty interwencji i wymuszenie większej staranności w realizacji".

Proponowane przez Komisję Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są według marszałka nowym, dobrym rozwiązaniem, które wzmocni współpracę w ramach metropolii i będzie bodźcem dla prezydentów miast, wójtów i burmistrzów gmin podmiejskich do wspólnego działania w celu rozwiązywania problemów aglomeracyjnych.

Komisarz Lewandowski wskazał na Polskę, jako na kraj, który jest przykładem dobrego wykorzystania środków na politykę strukturalną, a marszałek Woźniak dodał, że o pozytywnej ocenie Polski świadczy wysoki poziom przydzielonej alokacji. To także powód, dla którego rząd przydzielił regionom więcej pieniędzy w tej perspektywie.

Tegoroczne wydarzenia Open Days odbywają się pod hasłem „Europejskie regiony i miasta w drodze do 2020", a ponad pięć tysięcy przedstawicieli regionów i miast debatuje nad przyszłą polityką regionalną szukając „lekarstwa" na wyjście z kryzysu.

W trakcie Open Days miało również miejsce XXVI Zgromadzenie Ogólne Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej, podczas którego kontynuowano dyskusję na temat kształtu przyszłej polityki spójności na lata 2014 - 2020.

Założenia przyszłej perspektywy zostały przedstawione przez Janusza Lewandowskiego oraz prof. Danutę Hübner, przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim.

W trakcie swojej sesji plenarnej Komitet Regionów przyjął kontrowersyjną dla polskich interesów opinię w sprawie gazu łupkowego, gazu zamkniętego i ropy zamkniętej (węglowodory ze złóż niekonwencjonalnych). Podczas burzliwej debaty członkowie polskiej delegacji wyrazili swój stanowczy sprzeciw przeciwko treści dokumentu KR, który zaleca ograniczenie wydobycia gazu ze złóż łupków w Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.