PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych kobiet

  • PAP    20 maja 2010 - 14:46

Niania, opiekunka osób starszych i pomoc biurowa - jednego z tych zawodów może bezpłatnie nauczyć się sto bezrobotnych kobiet z woj. śląskiego. Finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego szkolenie obejmuje jeszcze m.in. naukę języka obcego.
W rozpoczętym w maju projekcie bierze już udział 50 kobiet. Druga tura szkolenia rozpocznie na przełomie lipca i sierpnia. Kobiety zainteresowane udziałem w nim mogą zgłaszać swoje aplikacje do 11 czerwca.

Jak zapewniają organizatorzy szkolenia "Odważnie w przyszłość" - katowickie Centrum Szkoleniowe Structura - przy wyborze zawodów kierowano się potrzebami regionalnego rynku pracy oraz trudną sytuacją zawodową długotrwale bezrobotnych kobiet.

- Kobiety pozostające przez długi czas bez pracy, zwłaszcza te w starszym wieku, mają największe problemy z powrotem do aktywności zawodowej wśród bezrobotnych w naszym regionie. Poza praktyczną wiedzą zawodową przekazujemy im też wiedzę na temat tego jak poruszać się po współczesnym rynku pracy - powiedział koordynator szkolenia Mateusz Ślezioński podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Po zakwalifikowaniu się do projektu uczestniczki przechodzą szkolenie z wybranego zawodu oraz odbywają kurs nauki języka angielskiego lub niemieckiego. Znajomość obcego języka może im pomóc w poszukiwaniu pracy poza granicami Polski. Całość szkolenia obejmuje ponad 200 godzin zajęć, a jego wartość to ok. 3,5 tys. zł.

Dla jednej z uczestniczek projektu, 38-letniej mieszkanki Siemianowic Śląskich Katarzyny Konasiewicz, udział w szkoleniu to przede wszystkim szansa na rozwój zawodowy. - W przyszłości chciałabym pracować w turystyce; ukończyłam kurs dla pilotów wycieczek i teraz bardzo ważna jest dla mnie nauka języka angielskiego - tłumaczyła Konasiewicz.

Studentka drugiego roku zaocznej pedagogiki, Iwona Krok z Mysłowic, chciałaby w przyszłości pracować w szkole. Jednak nim to nastąpi, planuje sprawdzić się w roli opiekunki do dziecka. - Wiem, że w regionie - szczególnie w Katowicach - jest bardzo duże zapotrzebowanie na ten zawód. To dla mnie szansa - wskazała.

Wśród innych projektów, prowadzonych przez katowicką firmę w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, znajdują się jeszcze bezpłatne szkolenia dla kadrowych i dla osób, które chciałyby w przyszłości zostać audytorami energetycznymi. Szczegółowe informacje dotyczące projektu "Odważnie w przyszłość" oraz innych szkoleń można znaleźć na stronie internetowej www.structura.pl/efs.php.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.