PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatne żłobki w Pomorskiem

  • PAP    3 listopada 2012 - 13:37
Bezpłatne żłobki w Pomorskiem

Ponad 60 bezpłatnych żłobków chce utworzyć na terenie woj. pomorskiego Fundacja Pozytywne Inicjatywy.
Placówki miałyby działać co najmniej dwa lata i objąć opieką ponad tysiąc dzieci. Fundacja pozyskała na ten cel 28 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak poinformował prezes fundacji Arkadiusz Gawrych, organizacja wybrała już około 40 miejsc, w których powstaną żłobki.

„Trwają rozmowy z właścicielami lokali - często samorządami lub deweloperami. Po podpisaniu umów najmu rozpoczniemy prace w lokalach tak, by przystosować je do potrzeb żłobków" - powiedział Gawrych.

Prezes dodał, że wśród wybranych już lokalizacji osiem znajduje się w Trójmieście: dwa żłobki miałyby powstać w Sopocie, a po trzy - w Gdańsku i Gdyni. Placówki mają też powstać w większych miastach województwa, w tym Słupsku, Tczewie, Rumii, Redzie czy Starogardzie Gdańskim.

„Najbardziej jednak zależy nam na tworzeniu żłobków w mniejszych miejscowościach. I tutaj także mamy już wiele wytypowanych miejsc" - powiedział Gawrych. Dodał, że fundacja czeka na kolejne zgłoszenia mieszkańców lub samorządów zainteresowanych uruchomieniem na ich terenie placówek.

Żłobki mają ruszyć w styczniu 2013 roku. Zgodnie z umowami dotyczącymi finansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego, miałyby one działać dwa lata - do końca 2014 roku. Jak zaznaczył Gawrych, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by placówki działały dłużej. „Jeśli żłobki będą się cieszyły popularnością, możliwe jest pozyskanie kolejnych funduszy, a jeśli to się nie uda - można będzie je prowadzić dalej na zasadach komercyjnych" - poinformował prezes.

Gawrych wyjaśnił, że wszystkie zakładane przez fundację żłobki będą spełniały wymagania, jakie na tego typu placówki nakłada stosowne rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Żłobki mają być więc zarejestrowane w lokalnych samorządach i będą podlegały ich kontroli.

„W każdej placówce zainstalujemy także kamery, za pośrednictwem których rodzice będą mogli w każdej chwili sprawdzić, jak się ma ich dziecko" - poinformował Gawrych.

Grupy w żłobkach prowadzonych przez fundację mają liczyć maksymalnie 15 dzieci w wieku od pół roku do trzech lat. Nad każdą z takich grup opiekę mają sprawować trzy osoby: dwie opiekunki i jedna osoba wspomagająca. Z założenia żłobki mają być otwarte w godz. 7-17, ale - jak zaznaczył Gawrych, w porozumieniu z rodzicami, można będzie wprowadzić zmiany w tym zakresie. Pobyt dzieci w żłobkach będzie całkowicie bezpłatny.

Na realizację projektu Fundacja Pozytywne Inicjatywy pozyskała 28 mln zł z - prowadzonego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Kapitał Ludzki. Finansowanie przyznano w ramach działania „Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego". Projekt wsparło też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Fundacja Pozytywne Inicjatywy to mająca swoją siedzibę w Pucku grupa organizacji społecznych, która prowadzi w Pucku Zespół Szkół im. Macieja Płażyńskiego i Centrum Integracji Społecznej, pomaga też w działaniach tutejszego hospicjum. Fundacja prowadzi także - głównie na terenie powiatu puckiego, siedem bezpłatnych przedszkoli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.