PARTNER PORTALU
 • BGK

BGK pożyczy na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

 • pt    28 września 2017 - 18:02
BGK pożyczy na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej
Pożyczki na Rozwój Turystyki przeznaczone będą w całości na finansowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej (fot.bielsk.pl)

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał pierwsze umowy z pośrednikami finansowymi. Wkrótce pierwsze pożyczki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” trafią do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branży turystycznej w województwie lubelskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim. Pozostałe województwa dołączą niebawem.
• Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał dzi 28 września  trzy z pięciu umów z pośrednikami finansowymi na łączną kwotę 30 mln zł.

• To pierwsza z transz, które będą udostępniane stopniowo do 2026 r.

•  Łączny budżet projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to 200 mln zł, których dysponentem jest Minister Rozwoju.

Pożyczki na Rozwój Turystyki przeznaczone będą w całości na finansowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej. Pożyczki – o wartości jednostkowej do 500 tys. zł, będą udzielane na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, na okres do 5 lat.

- Turystyka to rosnąca gałąź gospodarki -nie tylko w skali kraju ale również na poziomie globalnym. W Polsce obserwujemy stały wzrost udziału turystyki w tworzeniu PKB - w 2016 r. było to 6%, z zatrudnieniem szacowanym na ok. 760 tys. osób co stanowi blisko 6 % ogółu pracujących - powiedział Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju.

- Dlatego Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje wsparcie dla sektora wolnego czasu. Oferujemy je m.in. przez pożyczki w ramach „Przedsiębiorczej Polski Wschodniej – Turystyki”. Liczymy, że dzięki nim uda się jeszcze pełniej wykorzystać dla rozwoju makroregionu jego potencjały - przedsiębiorczość i unikalne walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe – dodał minister.

Pożyczki będą udzielane m.in. na budowę i remont obiektów infrastruktury turystycznej, uzdrowisk, infrastruktury rekreacyjno-sportowej, obiektów noclegowych oraz na tworzenie i rozwój parków tematycznych.

Będzie można także sfinansować podniesienie jakości świadczonych usług i infrastruktury turystycznej. O pożyczkę mogą się starać również przedstawiciele tradycyjnych zawodów, zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem, przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną czy produkty tradycyjne i regionalne.

Preferowane będą obiekty posiadające lub ubiegające się o status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz młode przedsiębiorstwa (do dwóch lat działalności).

- Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z filarów działalności naszego banku. W ciągu kilku ostatnich lat z programów BGK skorzystało przeszło 150 tysięcy firm. To wsparcie szczególnie istotne jest na terenach Polski Wschodniej. Wierzę, że  podpisane dziś umowy dadzą impuls do dalszego rozwoju turystyki w tym regionie – powiedział Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Środkami zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Ich dystrybucją do MŚP w Polsce Wschodniej zajmą się pośrednicy finansowi wybrani w przetargu: w woj. lubelskim – Lubelska Fundacja Rozwoju w woj. świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim - konsorcjum ECDF S.A. i Mega Sonic S.A.

W najbliższych tygodniach zostaną podpisane także umowy z pośrednikami finansowymi dla województw: podkarpackiego i podlaskiego.

Szczegółowe informacje nt. projektu można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • łagów, 2017-11-21 22:11:42

  Przy obecnej ustawie o ziemi rolnej nie ma szans na rozwój turystyki w takim rejonie jak np. świętokrzyskie. Przypominam, że ziemię kupić może tylko rolnik w gminie, w której ma gospodarstwo i musi ją potem osobiście uprawiać przez 10 lat.  A szkoda, bo świętokrzyskie to mogłaby być polska Toskan...ia, ale te idiotyczne przepisy sprawią, że ten region będzie podupadał i zarastał chwastami.  rozwiń
 • artmetic ekonsulting, 2017-10-06 05:20:44

  Dotacje UE, biznesplany do projektów kredytowych: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • hans klos, 2017-09-29 08:32:49

  A Pomorze niedofinansowane od 1945, no ale to nie jest POLSKA WSCHODNIA