PARTNER PORTALU
  • BGK

Białostockie ZIT-y za 82 mln euro

  • pap    14 sierpnia 2014 - 15:39

Blisko 82 mln euro unijnych środków z przyszłej perspektywy budżetowej trafi w Podlaskiem na wspólne inwestycje Białegostoku i gmin ościennych. Samorządy chcą te pieniądze przeznaczyć m.in. na uzbrojenie terenów inwestycyjnych i infrastrukturę drogową.
Środki będą dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w związku z uruchomieniem w nowej perspektywie budżetowej Unii na lata 2014-2020 projektu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

Jak poinformował zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński w czwartek na konferencji prasowej, o pozyskanie pieniędzy z ZIT będą starać się gminy wchodzące w skład tzw. Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, tj. Białystok i otaczające go gminy z powiatu białostockiego: Wasilków, Czarna Białostocka, Supraśl, Zabłudów, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna, Łapy, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże.

Czytaj: Deszcze unijnych pieniędzy na tramwaje

Poliński poinformował, że 67,2 mln euro z całej kwoty przeznaczone jest na tzw. projekty twarde, czyli inwestycje, natomiast 14,7 mln euro to budżet na projekty nieinwestycyjne, takie jak przedsięwzięcia edukacyjne i szkoleniowe.

Zastępca prezydenta Białegostoku mówił, że ZIT ma zapewnić wspólne realizowanie zadań przez gminy. Dodał, że projekty zostały wypracowane razem, zostały też wpisane do strategii ZIT dla tego obszaru. Obecnie strategia ma być konsultowana społecznie.

W ramach ZIT mogą być realizowanie przedsięwzięcia takie jak rozwój transportu miejskiego, działania na rzecz wzrostu zatrudnienia czy zakup nowoczesnego sprzętu do nauki. Poliński mówił, że część tych zadań jest już przez gminy realizowana, wymienił np. komunikację miejską, która dojeżdża do gmin poza Białymstokiem.

Inwestycje, które chcą wspólnie realizować gminy z powiatu białostockiego, to tworzenie terenów inwestycyjnych, uzbrajanie ich i tworzenie niezbędnej infrastruktury. Poliński mówił, że to szansa na rozwój tego obszaru i stworzenie nowych miejsc pracy.

Poinformował, że w ramach projektu miałoby zostać przygotowanych ok. 100 ha terenów pod przyszłe inwestycje, w tym 32 ha w Białymstoku i 70 ha w pozostałych gminach.

Według Polińskiego drugim ważnym zadaniem jest tzw. transport niskoemisyjny - rozwój transportu zbiorowego między gminami, budowa i modernizacja dróg, a także rozwój sieci ścieżek rowerowych we wszystkich gminach. W ramach ZIT mają być też realizowane projekty związane z rozwojem szkolnictwa zawodowego w Białymstoku oraz infrastruktury przedszkolnej w pozostałych gminach.

Jak mówiła obecna na konferencji zastępczyni burmistrza Czarnej Białostockiej Agnieszka Tarkawian udział w ZIT daje gminom podmiejskim szansę na rozwój. Jej zdaniem ważną sprawą jest dla tych gmin możliwość poprawy infrastruktury drogowej, a - jak dodała - dzięki temu będzie łatwiejszy dojazd do terenów inwestycyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • zwykłe chamstwo, 2015-12-26 13:52:06

    Do ODCIĘCI pl: Koniecznie trzeba zmienić toksyczną ustawę o publicznym transporcie zbiorowym - muszą być publiczne przetargi na wyłączność obsługi danej linii, tak jest w UE i tam jest dobrze.
  • ODCIĘCI pl, 2015-12-26 13:45:26

    Do większości małych miejscowości w podlaskiem PKS zlikwidował ostatnie połączenia i są odcięte od świata.