PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: 19 mln zł z UE na współpracę szkół zawodowych z pracodawcami

  • PAP/JL    29 marca 2016 - 08:50
Białystok: 19 mln zł z UE na współpracę szkół zawodowych z pracodawcami
Urząd Marszałkowski w Białymstoku ogłosił konkurs na stworzenie centrum kompetencji na rzecz współpracy szkół zawodowych z pracodawcami z aglomeracji białostockiej.

Stworzenie centrum kompetencji na rzecz współpracy szkół zawodowych z pracodawcami z aglomeracji białostockiej – to główny cel konkursu na takie pomysły, który ogłosił Urząd Marszałkowski w Białymstoku.
Do zdobycia na ten cel jest 19 mln zł z UE. To pierwsze pieniądze z regionalnego programu operacyjnego województwa podlaskiego z wyodrębnionej puli na tzw. zintegrowane inwestycje terytorialne przeznaczone dla Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). Stowarzyszenie to tworzy Białystok wraz z dziewięcioma ościennymi gminami: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.

W latach 2014-2020 na różne projekty w ramach ZIT łącznie będzie przeznaczonych 76 mln euro. To 6 proc. wszystkich pieniędzy jakie ma z UE Podlaskie w ramach programu operacyjnego 2014-2020.

Wnioski w ogłoszonym właśnie konkursie można składać od 31 marca do 29 kwietnia do urzędu marszałkowskiego. O pieniądze mogą się starać gminy lub inne podmioty prowadzące szkoły, placówki prowadzące kształcenie zawodowe z terenu BOF, jak również pracodawcy, przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz instytucje otoczenia biznesu i placówki naukowe.

Dzięki najlepszym pomysłom na terenie BOF ma powstać centrum doradcze, wypracowana prekursorska platforma współpracy, które pomoże w dostosowywaniu szkolnictwa zawodowego do wymogów konkretnych przedsiębiorców na bieżącym lokalnym rynku pracy. Jak wcześniej zapowiadały władze województwa podlaskiego, właśnie brak dobrej współpracy szkół zawodowych z firmami, by kształcić poszukiwanych przez przedsiębiorców specjalistów to jeden z problemów, na które wskazują i ministerstwo edukacji i Komisja Europejska. Chodzi też o to, by szkoły szybko dostosowywały swoje kształcenie do zmieniającego się rynku pracy.

Pieniądze mogą być przeznaczone na różne formy współpracy szkół z biznesem, np. poprzez zmiany programów nauczania, tworzenie klas patronackich w szkołach, włączenie przedsiębiorców do egzaminów zawodowych szkołach, kursy przygotowawcze czy zajęcia specjalistyczne we współpracy z uczelniami, staże dla uczniów ale i nauczycieli, praktyki.

Główne cele BOF to m.in. działanie na rzecz większej atrakcyjności inwestycyjnej gmin z tego obszaru, podnoszenie kompetencji do pracy, działania na rzecz większej dostępności komunikacyjnej i zrównoważonego transportu.

Na terenie dziesięciu gmin tworzących BOF mieszka 34,3 proc. wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego – ok. 411,5 tys. BOF obejmuje obszar ponad 1,7 tys. km kwadratowych (8,6 proc. powierzchni woj. podlaskiego).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.