PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok, RPO 2014-2020, ekonomia społeczna: 6,5 mln zł dla osób bezrobotnych i niepełnosprawnych

  • PAP/MN    29 marca 2017 - 09:57
Białystok, RPO 2014-2020, ekonomia społeczna: 6,5 mln zł dla osób bezrobotnych i niepełnosprawnych
Maciej Żywno wspólnie z prezes Katarzyną Łotowską i Krzysztofem Leończukiem z białostockiego OWOP przedstawili szczegóły programu. (fot. A.Augustynowicz/Wrota Podlasia)

W Białymstoku i powiecie białostockim można pozyskać dotację na przedsiębiorstwo społeczne.
• 6,5 mln zł z UE na rozwój ekonomii społecznej otrzymał projekt Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych z Białegostoku.

• Dzięki niemu, osoby bezrobotne i niepełnosprawne będą mogły otrzymać dotacje na założenie przedsiębiorstwa społecznego.

• Pieniądze będą też przeznaczone na rozwój już istniejących przedsiębiorstw społecznych, które zatrudnią nowych pracowników.

Trzyletni projekt "Białostocki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej" otrzymał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2020. Będzie on realizowany przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych z Białegostoku i miejscową Fundację Forum Inicjatyw Rozwojowych.

Białostocki ośrodek swoim działaniem obejmie miasto Białystok i powiat białostocki, a wsparcie będą mogły otrzymać przede wszystkich osoby bezrobotne, niepełnosprawne i korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. W projekcie mogą brać też udział już istniejące przedsiębiorstwa społeczne i lokalne firmy.

Jak mówił wicemarszałek podlaski Maciej Żywno we wtorek na konferencji prasowej, w regionalnym programie operacyjnym znajdują się środki na wsparcie nie tylko projektów "twardych" i "tradycyjnych przedsiębiorców", ale też na wsparcie przedsiębiorców, którzy potrafią połączyć działalność gospodarczą z celami społecznymi. Do rozwoju takich przedsiębiorców - jak zauważył - potrzebne są właśnie ośrodki, jak ten białostocki, które będą wspierać rozwój ekonomii społecznej poprzez inkubację pomysłów, dotacje czy szkolenia.

Czytaj też: Nabór wniosków, RPO woj. podlaskie: 60 mln zł na innowacyjne projekty w regionie

Krzysztof Leończuk z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP) mówił, że dotacje będzie można zdobyć na utworzenie nowych spółdzielni socjalnych. Takich spółdzielni będzie mogło powstać ok. 20, a każda z nich ma otrzymać blisko 150 tys. zł dotacji. Pieniądze będą też przeznaczone na rozwój już istniejących przedsiębiorstw społecznych, które zatrudnią nowych pracowników. W sumie w ramach projektu będzie mogło powstać ponad 130 nowych miejsc pracy.

W ramach działania na rozwój ekonomii społecznej z RPOWP do podziału było ponad 20 mln zł. Oprócz ośrodka w Białymstoku, podobne projekty będą realizowane także w Łomży i Suwałkach.

W czwartek ruszy też nabór wniosków w konkursie na działania aktywnej integracji, w którym do podziału jest 30 mln zł. Jak powiedziała dyrektorka departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk, to wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej oraz instytucji działających na rzecz integracji społecznej, m.in. na uruchomienie programów na rzecz integracji i aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem. Nabór wniosków potrwa do 12 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.