PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok za współpracą w sprawie lotniska Krywlany

  • PAP    16 stycznia 2014 - 15:51
Białystok za współpracą w sprawie lotniska Krywlany

Prezydent Białegostoku chce współpracować z marszałkiem województwa ws. budowy pasa startowego na białostockim lotnisku Krywlany. Władze regionu zrezygnowały z unijnego finansowania budowy portu lotniczego w Topolanach, co oznacza, że ono nie powstanie.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że "jest wola" budowy pasa startowego na lotnisku w Krywlanach. Obecnie tamtejsze lotnisko pełni funkcję sportowego; korzystają też z niego służby ratunkowe czy graniczne.

Wyjaśnił, że w Krywlanach miałby powstać pas startowy o długości 1,35 km wraz z niezbędną infrastrukturą za około 20-25 mln zł. Z takiego pasa mogłyby korzystać samoloty zabierające na pokład maksimum kilkudziesięciu pasażerów. Truskolaski powiedział, że inwestycja w Krywlanach ma już decyzję środowiskową oraz prawomocną decyzję lokalizacyjną.

"To nie będzie lotnisko pasażerskie. To będzie port tzw. general aviation (...). Mogą się tam pojawiać samoloty do 50 osób, z tym, że nie będzie regularnej komunikacji pasażerskiej, tylko do wykorzystania biznesowego, turystycznego" - mówił prezydent.

"Jest wola, aby ten utwardzony pas startowy na Krywlanach powstał. Trwają analizy możliwości prawnych i finansowych zrealizowania takiego przedsięwzięcia" - mówił Truskolaski.

Zapowiedział, że w sprawie finansowania tej inwestycji zwróci się do marszałka województwa Jarosława Dworzańskiego. Truskolaski w najbliższym czasie - jak wskazał - wystosuje oficjalne stanowisko do marszałka i będzie z nim rozmawiał.

Prezydent Białegostoku liczy na współpracę z marszałkiem, bo Krywlany - jak mówi - "to jedyna alternatywa, jaka pozostała" po rezygnacji z budowy lotniska regionalnego. Wyraził nadzieję, że marszałek znajdzie pieniądze na ten cel jeśli nie z funduszy Unii Europejskiej, to "może z innych źródeł, np. kontraktu wojewódzkiego".

Przypomniał, że dzierżawcą lotniska w Krywlanach jest Aeroklub Polski przy udziale Aeroklubu Białostockiego. Miasto i aerokluby uzgadniają obecnie aneks do zawartego w 2010 r. porozumienia, który ma ustalić wszystkie szczegóły inwestycji. Przyznał jednak, że rozmowy z aeroklubem są "żmudne". Truskolaski szacuje, że pas startowy mógłby powstać w ciągu dwóch lat od porozumienia z aeroklubem.

Truskolaski podkreślał jednak, że aby jakiekolwiek prace były możliwe, trzeba najpierw przeprowadzić odwodnienie terenu. Przypomniał, że w budżecie miasta na 2014 r. zapisano na ten cel 1,5 mln zł. Taka sama kwota ma być proponowana w przyszłorocznym budżecie. Przetargi na prace odwodnieniowe mają być ogłoszone w drugiej połowie 2014 r.

Marszałek województwa poinformował we wtorek, że budowa lotniska regionalnego, które miało powstać w Topolanach, 35-40 km od Białegostoku, będzie wykreślona z projektu Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, z którego miała być finansowana. W konsultacjach nad tym programem przedsiębiorcy opowiadali się przeciwko lotnisku regionalnemu, a raczej za budową utwardzonego pasa startowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku. Ocenili ją jako bardziej zasadną, niż inwestowanie w lotnisko regionalne. Według wytycznych KE i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, w nowej perspektywie finansowej nie można przeznaczać środków UE na budowę nowych lotnisk.

Decyzję zarządu województwa podlaskiego, której skutkiem będzie odstąpienie od budowy regionalnego lotniska, krytykuje opozycja w sejmiku województwa, która będzie się domagać zwołania nadzwyczajnej sesji w tej sprawie. Przewodniczący klubu PiS w sejmiku Marek Komorowski w przesłanym mediom stanowisku podkreślił, że władze nie pytały radnych o zdanie. Przekonuje, że budowa lotniska to inwestycja kluczowa, która może "znacząco wpłynąć nie tylko na rozwój Białegostoku, ale i całego regionu".

Na lotnisko regionalne w projekcie RPO na lata 2014-2020 zapisano 80 mln euro. Przygotowania przyszłej inwestycji pochłonęły już około 4 mln zł. Początkowo lotnisko miało powstać w Sanikach w gminie Tykocin, ale po protestach ekologów uchylono decyzję środowiskową dla tej lokalizacji. Po nowych analizach wskazano Topolany.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.