PARTNER PORTALU
  • BGK

Bieńkowska: Podkarpacie dostało 18,4 mld zł z Unii

  • bad    16 maja 2014 - 19:35
Bieńkowska: Podkarpacie dostało 18,4 mld zł z Unii

Wykorzystanie środków w nowej perspektywie finansowej 2014-20 było głównym tematem spotkania minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej z podkarpackimi samorządowcami, przedsiębiorcami i rektorami szkół wyższych. Wicepremier mówiła również o inwestycjach przeciwpowodziowych w regionie.
- U schyłku obecnej perspektywy finansowej widzimy w jakim stopniu samorządy oraz mieszkańcy województwa skorzystali ze środków unijnych. Do końca kwietnia 2014 r. - w ramach wszystkich programów - na Podkarpacie trafiło 18,4 mld zł unijnego wsparcia. Łączna wartość inwestycji realizowanych w regionie z udziałem funduszy europejskich to ponad 32,4 mld zł - mówiła wicepremier Bieńkowska.

Na lata 2014-2020 województwo podkarpackie będzie dysponowało kwotą ok. 2,1 mld euro do wykorzystania w ramach regionalnego programu operacyjnego. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednim okresie programowania. Ponadto, region będzie mógł korzystać Programu Polska Wschodnia, którego alokacja na lata 2014-2020 wynosi ok. 2 mld euro, a także innych krajowych programów.

Samorząd województwa podkarpackiego będzie mógł realizować działania zarówno z poziomu regionalnego, jak i z wykorzystaniem środków programów krajowych. Dotyczy to np. działań związanych z infrastrukturą transportową, gospodarką wodno-kanalizacyjną oraz transportem miejskim. Wspierane również będą inwestycje związane z szeroko rozumianą gospodarką niskoemisyjną. Samorząd będzie również mógł realizować projekty związane ze zwiększeniem wykorzystania ICT, w szczególności w kontekście działań na rzecz e-administracji oraz budowy sieci dostępowych.

Wsparcie uzyskają także działania na rzecz infrastruktury ochrony zdrowia oraz społecznej, a także edukacji i szkolnictwa wyższego. Samorządy lokalne będą również mogły aplikować o środki na żłobki oraz przedszkola. Ponadto ważnym elementem działań samorządów będą te związane z rewitalizacją, rozumianą szerzej niż dotychczas, czyli uwzględniającą przede wszystkim aspekty społeczne.

Działania w zakresie podnoszenia konkurencyjności, głównie w sektorze MŚP, będą realizowane w większości na poziomie regionalnym. Pozwoli to lepiej dopasować wsparcie do potrzeb rozwojowych przedsiębiorstw oraz efektywniej wykorzystać istniejący potencjał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • aha, 2014-05-26 09:23:11

    Jak tak wszyscy otrzymują z Unii to pytanie skąd ta Unia ma. Przypomina to przekazywanie kasy i zarządzania sąsiadowi, który "da" z twojej kasy dotację i powie na co masz wydać by mu się zwróciło, a konkurencji nie tworzył. Twój sąsiad lepiej wie co ci potrzeba i twoimi zasobami zarządzi. ... Jaki jest udział śrokdów z UE ( przy czym prawie połowa to z naszych składek) w PKB? - 1-2% czyli nic a wzrost kosztów i ograniczeń ogromny.  rozwiń