PARTNER PORTALU
  • BGK

Bitwa samorządów o 500 mln euro

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 kwietnia 2010 - 06:45
Bitwa samorządów o 500 mln euro

Trwa wyścig regionów o udział w podziale 500 mln euro dodatkowych dotacji unijnych. Kryteria na razie spełnił tylko jeden gracz – woj. opolskie.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” dodatkową pulą pieniędzy podzielą się na początku przyszłego roku województwa, które najszybciej wykorzystują dotacje. Aby uczestniczyć w podziale, regiony muszą do końca 2010 r. potwierdzić w Komisji Europejskiej wydanie co najmniej 20 proc. funduszy, które dostały od niej w perspektywie budżetowej 2007 – 2013. Do tego wyniku nie będą wliczane zaliczki z Unii (w wysokości 9 proc.), które trafiły do samorządów w 2007 r.

Jak wynika z szacunków „Dziennika Gazety Prawnej”, wyliczonych na podstawie danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, na koniec pierwszego kwartału tego roku próg 20 proc. udało się przekroczyć tylko najmniejszemu z województw – opolskiemu. Wiadomość ta ucieszyła marszałka Józefa Sebestę, bo pokazuje, że przyjęta przez region strategia korzystania z pieniędzy z UE okazała się sukcesem.

Pozycja tego regionu nie zaskakuje. Był od początku jednym z liderów w wydawaniu unijnych pieniędzy. Niespodzianką jest obecność w ogonie tego wyścigu woj. śląskiego. Pierwsze w Polsce zaczęło ono korzystać z unijnych dotacji z budżetu 2007 – 2013. Przez długi czas było wskazywane jako przykład wzorowego przygotowania do korzystania ze wsparcia UE.

Najsłabsze jest mazowieckie. Na początku kwietnia resort rozwoju informował, że grozi mu utrata części wsparcia. Drugie miejsce od końca zajmuje lubelskie. Aby mieć jeszcze szansę na dodatkowe dotacje, jego władze przygotowały program ratunkowy – Agendę 20 plus. Przewiduje on m.in. ręczne sterowanie prawie tysiącem inwestycji, które dostały wsparcie z UE.

Niektórzy samorządowcy decydują się na publikowanie czarnych list podmiotów, które opóźniają wydawanie dotacji. Powstanie takiej listy na Mazowszu zapowiedział wicemarszałek Stefan Kotlewski. Jak twierdzi, tylko w lutym przez maruderów region nie zdołał rozliczyć z Brukselą 40 mln zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.