PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 30 mln zł na rozwój lubuskich wsi

  • PAP    4 stycznia 2012 - 16:32
Blisko 30 mln zł na rozwój lubuskich wsi

Remonty i budowa świetlic wiejskich, placów zabaw, centrów rekreacyjno-sportowych czy remonty zabytkowych kościołów - to niektóre zadania, które otrzymają dofinansowanie w Lubuskiem po zatwierdzeniu kolejnej tury wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W tym rozdaniu podmioty ubiegające się o unijne dotacje otrzymają z tego źródła łącznie 29,6 mln zł.

Dofinansowanie otrzymają gminy, instytucje kultury podległe jednostkom samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe i parafie katolickie - pozytywnie oceniono 92 wnioski z całego woj. lubuskiego, co zarząd regionu potwierdził wydaną w tym tygodniu uchwałą - poinformowała rzecznik zarządu woj. lubuskiego Mirosława Dulat (oceń działania marszałek).

Dla przykładu parafia pw. św. Michała Archanioła w Sławie wnioskowała o wsparcie na remont dachu i elewacji zabytkowego kościoła, koszt prac to prawie 1,1 mln zł. Otrzymała 50 proc. dofinansowania swojej inwestycji.

Gmina Torzym ubiegała się o dofinansowanie budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego we wsi Boczów. Zadanie warte ponad 1 mln zł uzyska 75 proc. dofinansowania z PROW.

Oficjalne podpisanie umów dotyczących rozdysponowania środków z tego naboru zaplanowano na 16 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze (zabierz głos/oceń prezydenta).

Zgodnie z założeniami PROW dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej obszary wiejskie powinny stać się atrakcyjnym miejscem pracy, zamieszkania, wypoczynku i prowadzenia działalności rolniczej lub pozarolniczej, z zachowaniem unikalnych walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych tych terenów dla przyszłych pokoleń.

Dostępna dla województwa lubuskiego kwota środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 wynosi ok. 500 mln zł. Dotychczas zawarto umowy opiewające na ok. 200 mln zł, które sporządzono na podstawie 500 wniosków.

Łącznie w tym regionie do PROW złożono już ok. 1,3 tys. wniosków - to oznacza, że około 800 z nich nadal czeka na rozpatrzenie, a zadeklarowana łącznie kwota w złożonych oraz już rozpatrzonych wnioskach łącznie przekracza 500 mln zł.

Kolejne nabory uzależnione są od ilości środków pozostałych po przetargach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.