PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 30 mln zł na rozwój lubuskich wsi

  • PAP    4 stycznia 2012 - 16:32
Blisko 30 mln zł na rozwój lubuskich wsi

Remonty i budowa świetlic wiejskich, placów zabaw, centrów rekreacyjno-sportowych czy remonty zabytkowych kościołów - to niektóre zadania, które otrzymają dofinansowanie w Lubuskiem po zatwierdzeniu kolejnej tury wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W tym rozdaniu podmioty ubiegające się o unijne dotacje otrzymają z tego źródła łącznie 29,6 mln zł.

Dofinansowanie otrzymają gminy, instytucje kultury podległe jednostkom samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe i parafie katolickie - pozytywnie oceniono 92 wnioski z całego woj. lubuskiego, co zarząd regionu potwierdził wydaną w tym tygodniu uchwałą - poinformowała rzecznik zarządu woj. lubuskiego Mirosława Dulat (oceń działania marszałek).

Dla przykładu parafia pw. św. Michała Archanioła w Sławie wnioskowała o wsparcie na remont dachu i elewacji zabytkowego kościoła, koszt prac to prawie 1,1 mln zł. Otrzymała 50 proc. dofinansowania swojej inwestycji.

Gmina Torzym ubiegała się o dofinansowanie budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego we wsi Boczów. Zadanie warte ponad 1 mln zł uzyska 75 proc. dofinansowania z PROW.

Oficjalne podpisanie umów dotyczących rozdysponowania środków z tego naboru zaplanowano na 16 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze (zabierz głos/oceń prezydenta).

Zgodnie z założeniami PROW dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej obszary wiejskie powinny stać się atrakcyjnym miejscem pracy, zamieszkania, wypoczynku i prowadzenia działalności rolniczej lub pozarolniczej, z zachowaniem unikalnych walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych tych terenów dla przyszłych pokoleń.

Dostępna dla województwa lubuskiego kwota środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 wynosi ok. 500 mln zł. Dotychczas zawarto umowy opiewające na ok. 200 mln zł, które sporządzono na podstawie 500 wniosków.

Łącznie w tym regionie do PROW złożono już ok. 1,3 tys. wniosków - to oznacza, że około 800 z nich nadal czeka na rozpatrzenie, a zadeklarowana łącznie kwota w złożonych oraz już rozpatrzonych wnioskach łącznie przekracza 500 mln zł.

Kolejne nabory uzależnione są od ilości środków pozostałych po przetargach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.