PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 44 mln zł z UE na budowę parkingów

  • PAP    22 czerwca 2011 - 13:49
Blisko 44 mln zł z UE na budowę parkingów

Blisko 44 mln zł ze środków UE wesprze rozwój sieci warszawskich parkingów „Parkuj i Jedź”. Umowę w tej sprawie podpisały władze miasta i województwa mazowieckiego.
Z parkingów można korzystać bezpłatnie, mając co najmniej dobowy bilet komunikacji miejskiej.

Unijne dofinansowanie otrzymało osiem parkingów. Na czterech z nich – przy stacjach metra Marymont, Wilanowska i Ursynów oraz przy stacji kolejowej w Aninie – kierowcy już mogą zostawić samochody i przesiąść się w komunikację miejską.

Kolejny z dofinansowanych obiektów znajduje się w Al. Krakowskiej, tuż obok pętli tramwajowej w pobliżu lotniska Chopina na Okęciu.

Jest już gotowy, ale otwarty będzie dopiero z końcem wakacji. Jak tłumaczył w środę dyrektor ZTM Leszek Ruta, do tego czasu mają powstać lepsze drogi dojazdowe, dzięki którym łatwiejszy będzie wjazd i wyjazd z parkingu.

Pytany o to, dlaczego parking nie powstał dalej od centrum miasta, np. w podwarszawskich Jankach, Ruta podkreślił, że z formalnych względów miasto może obecnie inwestować tylko na swoim terenie, „nawet jeżeli byłaby lokalizacja lepsza gdzieś pod Warszawą”.

W jego ocenie parking w Al. Krakowskiej zyska jednak uznanie kierowców, bo znajduje się w dogodnym miejscu przesiadkowym – obok jest pętla tramwajowa, a w ciągu kilku dni będzie tam uruchomiona także pętla autobusowa.

Kolejne obiekty, które otrzymały wsparcie ze środków UE, to parkingi w trakcie budowy – przy stacji kolejowej w Wawrze oraz w Ursusie-Niedźwiadku. Następny, przy stacji Szybkiej Kolei Miejskiej w Rembertowie, jest dopiero projektowany.

Wszystkie dofinansowane parkingi mają zapewnić w sumie 2,6 tys. miejsc postojowych, w tym 48 dla osób niepełnosprawnych i 500 dla rowerzystów. Całkowita wartość inwestycji to 91,1 mln zł.

W stolicy działa już osiem takich obiektów; zapewniają miejsca dla ponad 2,5 tys. pojazdów. Są czynne codziennie w godzinach 4.30 – 2.30.

Pozostawienie pojazdu w godzinach zamknięcia parkingu wiąże się z naliczeniem jednorazowej opłaty za wynajem miejsca parkingowego w wysokości 100 zł. Podczas ubiegłorocznej powodzi parkingi te były czynne całą dobę, co miało umożliwić pozostawienie na nich aut mieszkańcom terenów zagrożonych zalaniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.