PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 44 mln zł z UE na budowę parkingów

  • PAP    22 czerwca 2011 - 13:49
Blisko 44 mln zł z UE na budowę parkingów

Blisko 44 mln zł ze środków UE wesprze rozwój sieci warszawskich parkingów „Parkuj i Jedź”. Umowę w tej sprawie podpisały władze miasta i województwa mazowieckiego.
Z parkingów można korzystać bezpłatnie, mając co najmniej dobowy bilet komunikacji miejskiej.

Unijne dofinansowanie otrzymało osiem parkingów. Na czterech z nich – przy stacjach metra Marymont, Wilanowska i Ursynów oraz przy stacji kolejowej w Aninie – kierowcy już mogą zostawić samochody i przesiąść się w komunikację miejską.

Kolejny z dofinansowanych obiektów znajduje się w Al. Krakowskiej, tuż obok pętli tramwajowej w pobliżu lotniska Chopina na Okęciu.

Jest już gotowy, ale otwarty będzie dopiero z końcem wakacji. Jak tłumaczył w środę dyrektor ZTM Leszek Ruta, do tego czasu mają powstać lepsze drogi dojazdowe, dzięki którym łatwiejszy będzie wjazd i wyjazd z parkingu.

Pytany o to, dlaczego parking nie powstał dalej od centrum miasta, np. w podwarszawskich Jankach, Ruta podkreślił, że z formalnych względów miasto może obecnie inwestować tylko na swoim terenie, „nawet jeżeli byłaby lokalizacja lepsza gdzieś pod Warszawą”.

W jego ocenie parking w Al. Krakowskiej zyska jednak uznanie kierowców, bo znajduje się w dogodnym miejscu przesiadkowym – obok jest pętla tramwajowa, a w ciągu kilku dni będzie tam uruchomiona także pętla autobusowa.

Kolejne obiekty, które otrzymały wsparcie ze środków UE, to parkingi w trakcie budowy – przy stacji kolejowej w Wawrze oraz w Ursusie-Niedźwiadku. Następny, przy stacji Szybkiej Kolei Miejskiej w Rembertowie, jest dopiero projektowany.

Wszystkie dofinansowane parkingi mają zapewnić w sumie 2,6 tys. miejsc postojowych, w tym 48 dla osób niepełnosprawnych i 500 dla rowerzystów. Całkowita wartość inwestycji to 91,1 mln zł.

W stolicy działa już osiem takich obiektów; zapewniają miejsca dla ponad 2,5 tys. pojazdów. Są czynne codziennie w godzinach 4.30 – 2.30.

Pozostawienie pojazdu w godzinach zamknięcia parkingu wiąże się z naliczeniem jednorazowej opłaty za wynajem miejsca parkingowego w wysokości 100 zł. Podczas ubiegłorocznej powodzi parkingi te były czynne całą dobę, co miało umożliwić pozostawienie na nich aut mieszkańcom terenów zagrożonych zalaniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.