PARTNER PORTALU
  • BGK

Bruksela mówi - koleje, regiony ciągle wolą drogi

  • pt    6 października 2014 - 14:54
Bruksela mówi - koleje, regiony ciągle wolą drogi

Obrady XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP odbywają się w Brukseli.
Spotkaniu towarzyszy hasło „10 lat polskiej delegacji w Komitecie Regionów". Gościem jest Janusz Lewandowski – poseł Parlamentu Europejskiego i były komisarz UE ds. budżetu.

Przewodniczący ZWRP Jacek Protas podsumował działalność Związku Województw w ostatniej kadencji, wręczył podziękowania i pamiątkowe medale wszystkim delegatom za ich pracę na rzecz Związku Województw.

- Polska służyła jako dobry model mądrego zagospodarowania szansy europejskiej - stwierdził Janusz Lewandowski. - Parlament Europejski poukładał się korzystanie dla Polski, Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej. Teraz wchodzimy w okres batalii o potwierdzenie nowej perspektywy finansowej 2014-2020 w budżetach rocznych.

Czytaj też: Miliony euro czekają na samorządy

Europoseł przypomniał, że oprócz specjalnie dedykowanych programów, zasadniczym narzędziem pobudzania gospodarki są fundusze strukturalne: - Nie ma tu żadnego uśpienia, Polska pokazuje, że głównym narzędziem reperowania gospodarki i rynku pracy są fundusze strukturalne - stwierdził.

Jak stwierdziła Hanna Jahns, członkini Gabinetu Johannesa Hahna, Komisarza UE ds. Polityki Regionalnej:

- W negocjacjach regionalnych programów operacyjnych województwa powinny się sugerować zasadą: quality before speed - jakość przed szybkością - mówiła Hanna Jahns.

 Czytaj też: Nowa perspektywa finansowa UE wyzwaniem dla Polski Wschodniej

Główne problemy zdiagnozowane podczas negocjacji, zdaniem H. Jahns, to:

*regiony chcą zbyt dużo funduszy na infrastrukturę B+R, a za mało na wdrożenia w biznesie. Przykładem jest niewykorzystanie obiektów takich jak inkubatory przedsiębiorczości;

*turystyka - czy zainwestowane środki dały rezultaty, inwestycje muszą być dobrze udokumentowane bo KE ma wątpliwości czy dotychczas zainwestowane środki w obiekty turystyczno-sportowe przyniosły zakładane efekty;

*największy problem podczas negocjacji sprowadza się do różnicy w podejściu KE  i regionów w sprawach transportu. Komisja chce najwięcej przeznaczyć na zielony transport i kolej a regiony wnioskują wciąż wyraźnie większy udział transportu drogowego w podziale środków. W tej dziedzinie negocjacje będą najtrudniejsze.

Przewodniczący Polskiej Delegacji do Komitetu Regionów UE Marek Woźniak podsumował dziesięciolecie Polski w Komitecie.

- To było udane dziesięciolecie. Rozpoczynaliśmy jako debiutanci w Unii Europejskiej, dziś jesteśmy piątą co do wielkości delegacją krajową - mówił. - Nasz głos jest często traktowany jako głos praktyków, którzy mają wiedzę, znają realne potrzeby. Od grudnia 2011 roku nasze opinie są prawie na każdej sesji plenarnej, ranga i znaczenie naszej delegacji wzrosło. W najbliższych latach przedmiotem naszej wspólnej troski będzie wdrażanie funduszy w nowej perspektywie i monitorowanie tego wdrażania. Istotne jest współdziałanie z osobami pracującymi w Brukseli, mamy nadzieję na kontakt z panią Komisarz. Będziemy współpracowali z europarlamentarzystami - mamy dług do spłacenia, zwłaszcza wobec Danuty Huebner.

Komitet Regionów jest organem doradczym reprezentującym samorządy lokalne i regionalne w Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest wypowiadanie się na temat aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej. Komitet sporządza w tym celu sprawozdania („opinie”) dotyczące wniosków legislacyjnych Komisji.

Komisja, Rada i Parlament są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów przed przyjęciem decyzji UE w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych (na przykład w kwestii polityki zatrudnienia, środowiska, edukacji czy zdrowia publicznego). Komitet Regionów liczy obecnie 353 członków (z których każdy ma zastępcę) ze wszystkich 28 państw UE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • leda, 2014-10-07 10:52:07

    to już rząd nie reprezentuje całego kraju w UE? Trzeba było stworzyć nową strukturę do reprezentowania polskich interesów w UE? a ile to kosztuje?