PARTNER PORTALU
  • BGK

Bruksela na budowie toruńskiego mostu

  • AT/UM Toruń    16 listopada 2011 - 15:59
Bruksela na budowie toruńskiego mostu

Jak wydawane są unijne pieniądze na budowie toruńskiego mostu drogowego - sprawdzali 16 listopada 2011 roku przedstawiciele Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Goście zapoznali się z aktualnym stanem miejskiej inwestycji, która powstaje z udziałem 327 mln zł funduszy unijnych.

Do Torunia (zabierz głos/oceń prezydenta) przyjechali Patrick  Amblard, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Maria Galewska - Programme Manager - EU Policie, natomiast Ministerstwo Rozwoju Regionalnego reprezentowali Marta Leśniak, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych oraz Tomasz Romański z Wydziału Regionalnych Programów Operacyjnych.

Dwudniowa wizyta unijnych urzędników rozpoczęła się we wtorek od spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, który jest głównym dysponentem środków unijnych trafiających do naszego regionu. Drugiego dnia wczesnym rankiem goście udali się na budowę mostu, a następnie mieli w planie wizytę w Collegium Humanisticum UMK na Bielanach - obiekcie, który również powstał z udziałem środków unijnych.

Po budowie mostu oprowadzali gości prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa Piotr Całbecki (zabierz głos/oceń marszałka), Lesław Milewski z firmy Strabag oraz pracownicy MZD. Najpierw odbyła się krótka prezentacja fotogramów i planów poglądowych inwestycji umieszczonych przy siedzibie wykonawcy, potem  przedstawiciele Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego udali się na plac Daszyńskiego i na teren budowy nad Wisłą.

- To, co udało się tutaj zrobić wciągu zaledwie dwunastu miesięcy, jest naprawdę imponujące. Tak powinny wyglądać wszystkie inwestycje z udziałem funduszy unijnych - powiedział Patrick  Amblard po zwiedzeniu budowy mostu.

Przypomnijmy, że całkowita wartość projektu "Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi"  wynosi ponad 750 mln zł. Przedsięwzięcie jest finansowane przez Gminę Miasta Toruń (ponad 400 mln zł, w tym kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego) i  Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Kwota unijnego dofinansowania to ponad 300 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.