PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa zbiornika Racibórz Dolny bez unijnej kasy

  • PAP    3 kwietnia 2013 - 16:43
Budowa zbiornika Racibórz Dolny bez unijnej kasy

Kluczowa inwestycja przeciwpowodziowa dla woj. śląskiego, zbiornik Racibórz Dolny, została usunięta z listy projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oznacza to, że projekt nie otrzyma ponad 330 mln zł dofinansowania z UE.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaktualizowało listę projektów indywidualnych POIiŚ. Zmieniona lista obowiązuje od 29 marca. Zawiera ponad 500 inwestycji o łącznej wartości ok. 240 mld zł. Na liście podstawowej znajduje się 421 projektów o wartości 169 mld zł oraz 97 projektów rezerwowych o wartości ok. 70 mld zł. Dofinansowanie z Unii dla projektów wynosi ok. 132 mld zł (94 mld - lista podstawowa, 38 mld - lista rezerwowa).

Zaktualizowana lista zawiera także 15 nowych projektów, w tym jeden środowiskowy. Usunięto z niej 11 inwestycji.

Największym projektem środowiskowym, który został wycofany z listy jest dofinansowanie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na Odrze. "Projekt został usunięty z listy w związku z negatywnym wynikiem oceny zgodności projektu z kryteriami merytorycznymi II stopnia przyjętymi przez Komitet Monitorujący POIiŚ" - napisano na stronie resortu.

Czytaj też: Jest zgoda na budowę zbiornika Racibórz Dolny

Rzecznik prasowy MRR Piotr Popa podkreślił, że budżet projektu budowy zbiornika jest domknięty. "Inwestycja ta będzie realizowana ze środków krajowych (ok. 256 mln zł), pożyczki z Banku Światowego (ok. 284 mln zł) oraz kredytu z Banku Rozwoju Rady Europy (ok. 490 mln zł). W ubiegłym roku zostało wydane pozwolenie na budowę" - poinformował.

Popa podkreślił, że według informacji posiadanych przez resort rozwoju regionalnego, łączny koszt budowy zbiornika w Raciborzu Dolnym wynosi ok. 1,03 mld zł. "Biorąc pod uwagę powyższe, nie ma potrzeby angażowania w projekt środków UE" - dodał.

Rzecznik zaznaczył, że środki dotychczas dedykowane na budowę zbiornika "zostaną skierowane na pozostałe projekty odrzańskie".

Z listy usunięto ponadto program przebudowy koryta rzeki Strug o szacunkowym dofinansowaniu z Unii w wysokości ponad 21 mln zł. Inwestycja miała lepiej zabezpieczać przed powodzią Rzeszów i gminę Tyczyn. Zrezygnowano również z rekultywacji i rewitalizacji niecki rzeki Lipinki w Świętochłowicach (dofinansowanie - 1,26 mln zł).

Do listy POIiŚ dodano program "Domaszków - Tarchalice", dotyczący odtworzenia naturalnej retencji przeciwpowodziowej doliny rzeki Odry, gm. Wołów, o szacunkowej kwocie dofinansowania ponad 37 mln zł.

Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowy obiekt dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jeden z głównych elementów rządowego "Programu dla Odry 2006". Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Inwestycję trapią liczne opóźnienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: