PARTNER PORTALU
  • BGK

Budynki Muzeum Lubuskiego przeszły gruntowne remonty

  • PAP    13 października 2011 - 07:17

Do końca listopada br. zakończą się remonty budynków Muzeum Lubuskiego w Gorzowie. Koszt renowacji zabytkowej Willi Schroedera wraz z oficyną i Spichlerza zamknie się w kwocie ok. 5,4 mln zł.
Inwestycje w 85 proc. zostały dofinansowane z funduszy unijnych. Projekt „Modernizacja, remont i konserwacja budynków Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp.” był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jego realizacja rozpoczęła się w 2009 roku. W najbliższy piątek (14 października br.) zostanie zakończony remont Willi Schroedera przy ul. Warszawskiej – głównej siedziby muzeum. Kilka tygodni później oficjalne zakończenie prac w „Spichlerzu” – powiedział dyr. Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wojciech Popek.

Zarówno w willi jak i oficynie zostały wymienione tynki. Wszystkie elementy architektoniczne elewacji wykonane z piaskowca i granitu poddano renowacji i konserwacji, wykonano rekonstrukcję ubytków oraz zabezpieczono przed szkodliwym działaniem wody.

Gruntownej renowacji poddano stolarkę okienną i drzwiową oraz ich metalowe okratowania. Naczółki okien zostały pokryte blachą miedzianą. Wymienione zostało poszycie dachu oficyny na łupek lekki nawiązujący wyglądem do wyremontowanego wcześniej dachu Willi.

Dzięki zachowanym przedwojennym gipsowym formom zrekonstruowano unikatowe balustrady tarasu wschodniego willi. Wiernie zrekonstruowano też piękną kutą balustradę balkonu południowego z monogramem pierwszego właściciela willi.

Ponadto w willi zamontowano nowoczesne przeszklenie tarasu północnego, z którego roztacza się rozległy widok na zabytkowy ogród. Wartość prac remontowo konserwatorskich tych obiektów wyniosła ok. 1,6 mln zł.

Dawna willa miejscowego fabrykanta, Gustawa Schroedera, położona na terenie Przedmieścia Santockiego, wybudowana w latach 1903-1904. Willa została wzniesiona w stylu eklektycznym z przewagą neobaroku, określanym także mianem neobaroku berlińskiego. Jest to dwukondygnacyjna budowla z poddaszem użytkowym, nakryta dachem mansardowym.

We wnętrzu budynku zachowała się reprezentacyjna klatka schodowa z ażurową balustradą i profilowaną poręczą, prowadzącą na piętro, wykonana została z drewna dębowego. Na parterze i piętrze zachowana jest dekoracyjna stolarka drzwiowa i boazerie.

Z wyposażenia zachowały się kominki: na parterze marmurowy z lustrem w stylowej dębowej ramie, a drewniany na piętrze. Ozdobą marmurowej sieni są przeciwległe lustra w stylowych ramach.

Po koniec listopada br. planowane jest zakończenie prac związanych z renowacją Spichlerza na gorzowskim Zawarciu. Szachulcowy budynek, wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku, przeszedł gruntowny remont.

W budynku wymieniono cały dach, odnowione zostały piwnice i ściany budynku i wymieniono stolarkę okienną i instalacje elektryczną oraz przeciw pożarową. Roboty wykonane w Spichlerzu kosztowały prawie ok. 3,4 mln zł.

Muzeum zbiega teraz o pieniądze na modernizację kotłowni w budynku willi, remont jej zabytkowego ogrodzenia oraz kontynuację prac związanych z rewitalizacją zabytkowego ogrodu o powierzchni 3 ha, który rozciąga się na wzgórzu za zabytkową willą. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.