PARTNER PORTALU
  • BGK

Bug - rajem dla turystów

  • PAP    17 lutego 2011 - 09:32
Bug - rajem dla turystów

Samorządy z trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych na rozwój infrastruktury nad rzeką Bug.
Powstaną tam m.in. przystanie kajakowe, ścieżki rowerowe a także organizowane będą przeprawy promowe.

Projekt "Bug - rajem dla turystów" dofinansowany został kwotą 9,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Całkowity koszt przedsięwzięcia, to 11,2 mln zł.

Projekt jest realizowany przez siedem gmin położonych na terenie trzech województw. To Korczew i Sarnaki (Mazowieckie), Konstantynów (Lubelskie) oraz Mielnik, Drohiczyn, Siemiatycze i Perlejewo (Podlaskie). Głównym beneficjentem jest gmina Drohiczyn (Podlaskie).

Jak powiedział burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, realizacja projektu przyczyni się do rozwoju turystyki w tym regionie, a także poprawi jego atrakcyjność.

W ramach projektu powstanie szlak kajakowy o długości 250 km, wyposażony w osiem przystani kajakowych. Zostanie też oznaczonych ok. 140 km ścieżek rowerowych po obu stronach rzeki. Dodatkowo w trzech miejscach: Drohiczyn - Korczew, Mielnik - Mierzwice (Mazowieckie) i Niemirów (Podlaskie)- Gnojno (Lubelskie) będą organizowane przeprawy promowe, z jednego brzegu rzeki na drugi.

Oprócz tego, na terenie niektórych gmin powstanie tzw. mała infrastruktura turystyczna, m.in. stojaki rowerowe, wiaty, prysznice i miejsca do grillowania. Będą to także tzw. info kioski z informacją turystyczną, a w miejscowości Granne (gm. Perlejewo) powstanie Nadbużańskie Centrum Turystyczne.

Dodatkowo, Góra Zamkowa w Drohiczynie zostanie przystosowana do celów turystycznych. Powstaną tam ścieżki, tarasy widokowe i oświetlenie.

Borzym poinformował, że wszystkie sprawy inwestycyjne zakończą się w tym roku, a w przyszłym odbędzie się kampania promocyjna. Dodał, że obecnie będą ogłaszane przetargi na poszczególne inwestycje. Jego zdaniem, pierwsze prace rozpoczną się w kwietniu.

Rzeka Bug płynie przez terytorium Polski, Ukrainy i Białorusi. Jest jedną z ostatnich nieregulowanych rzek w Europie. Na terenie Polski płynie przez przez trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.