PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrzowie razem dla inteligentnej energii

  • ZWI    19 marca 2013 - 16:27
Burmistrzowie razem dla inteligentnej energii

Polskie gminy znalazły się wśród przedstawicieli władz lokalnych z całej Europy, które przekazały UE 153 Plany Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP).
To część ich zobowiązania, jako sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów i Prezydentów Miast mającego na celu zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w podległych im strukturach.

Czytaj też: Czy rynek OZE będzie się rozwijał?

Wśród polskich sygnatariuszy porozumienia znalazły się: Niepołomice, Raciechowice, Dzierżoniów, Bielawa, Ełk, Stare Juchy, Laszki, Władysławowo, a także Bestwina, Jasienica, Jaworze, Kozy, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice, Buczkowice, Łękawica i Porąbka.

Wydarzenie zorganizowane pod hasłem: W stronę społeczności wykorzystujących zrównoważoną energię - realizacja celów Porozumienia Burmistrzów w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy zgromadziło w jednym miejscu przedstawicieli miast zajmujących wiodącą pozycję pod względem planowania zrównoważonych rozwiązań energetycznych, a także pięciu europejskich inicjatyw wspierających ich w osiągnięciu zakładanych celów: Porozumienia Burmistrzów, City_SEC, Energy for Mayors, Regiony 20-20-20, oraz ManagEnergy.

Grzegorz Szetyński wicestarosta Bielska-Białej wyraził swój optymizm jeśli chodzi o wykorzystanie zrównoważonych źródeł energii w regionie, w szczególności wdrażanie technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Opisał on aktywną rolę, jaką miasto Bielsko-Biała pełni w zakresie budowania potencjału oraz promocji.

 „To bardzo ważne przesłanie dla naszych mieszkańców" - powiedział wicestarosta bielski, dodając: - „Nasz region dysponuje znacznym potencjałem wiedzy technicznej wśród mieszkańców, a inicjatywy tego rodzaju stale zyskują na popularności. Z radością przyjmujemy projekty takie jak City_SEC, które pomagają nam ocenić poziom wydatków na energię oraz opracować konkretne działania."

Doroczna ceremonia Porozumienia Burmistrzów, która odbędzie się 24 czerwca w Brukseli w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii 2013, będzie okazją do docenienia dodatkowych zobowiązań ze strony miast i gmin w całej Europie, które pragną przyłączyć się do realizacji celów energetycznoklimatycznych Europy do 2020 roku poprzez swoje Plany Działania w zakresie Zrównoważonej Energii.

Program „Inteligentna Energia dla Europy (IEE)" wspiera organizacje pragnące poprawy w zakresie zrównoważonego wykorzystania energii. Zainicjowany w 2003 r. przez Komisję Europejską, program jest częścią większej inicjatywy, zmierzającej do budowania naszej wspólnej przyszłości w oparciu o „inteligentną" energię. Program wspiera zwiększenie efektywności energetycznej w Unii Europejskiej i politykę w zakresie odnawialnych źródeł energii, z uwzględnieniem założeń do strategii EUROPA 2020.

Program IEE aktywnie wspiera miasta w ich wysiłkach zorientowanych na zrównoważone wykorzystanie energii. Głównym źródłem finansowania inicjatywy „Porozumienia Burmistrzów i Prezydentów Miast" - sztandarowego przedsięwzięcia Komisji Europejskiej, którego celem jest aktywizacja oraz uhonorowanie miast i regionów zaangażowanych w realizację ambitnych celów w dziedzinie energetyki - są fundusze unijne.

Ponadto, program IEE udziela bezpośredniego wsparcia konkretnym projektom opracowanym przez miasta o zróżnicowanej wielkości i lokalizacji. Pomoc jest zapewniana zarówno w fazie rozwoju, jaki i wdrażania Planu Działań na rzecz Zrównoważonej Energii. Zakłada się, że ponad 500 planów zostanie zatwierdzonych do końca ich trwania; wsparcie techniczne dla projektów mogących uzyskać finansowanie ze strony banków jest możliwe dzięki usłudze ELENA i nowemu priorytetowi „Aktywizacja Lokalnych Inwestycji Energetycznych".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bolesław Herudziński, 2013-03-20 16:20:36

    Nie tylko burmistrzowie i prezydenci miast działają w kierunku programu "Inteligentna Energia dla Europy (IEE)". Wiele dobrych inicjatyw podejmuje Starostwo Bełchatowa wraz z Gminą Kleszczów. Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów oprócz stworzenia odpowiednich warunków do powstawania nowoczesny...ch zakładów pracy, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników, przyczyniła się do utworzenia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wraz z Technikum Nowoczesnych Technologii. Na tych absolwentów czekać będzie powstające Centrum Fotowoltaiki i Centrum Przetwarzania Odpadów.  rozwiń