PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoski pas startowy wyremontowany

  • PAP    24 września 2012 - 09:59
Bydgoski pas startowy wyremontowany

Po dwóch tygodniach intensywnych działań, udało się zakończyć najbardziej uciążliwe prace związane z remontem pasa startowego lotniska w Bydgoszczy. Warta osiem milionów złotych inwestycja jest prowadzona dzięki wsparciu z funduszy unijnych.
Jak poinformowała Joanna Sowińska, rzeczniczka Portu Lotniczego Bydgoszcz, prace na pasie startowym prowadzono głównie w nocy oraz w godzinach dostosowanych do rozkładu lotów. Dzięki temu udało się uniknąć poważniejszych utrudnień dla pasażerów, a odwołane zostało zaledwie kilka połączeń do Warszawy.

Zmodernizowano nawierzchnię betonową oraz bitumiczną drogi startowej o całkowitej długości 2,5 km i szerokości 60 m. W ciągu dwóch tygodni wymieniono warstwę ścieralną i naprawiono spękania oraz wzmocniono całość nawierzchni geosyntetykami.

W części betonowej wykonawca - konsorcjum Skanska - musiał naprawić spękania nawierzchni, wymienić wypełnienie wszystkich szczelin dylatacyjnych i naprawić wykruszenia powierzchni płyt betonowych. Pas naprawiano fragmentami, dzieląc go na 16 odcinków po 30 m szerokości.

Wykonawca ma jeszcze do zrealizowania prace dodatkowe, ale prowadzone one będą już poza samym pasem startowym. Ostatnie większe naprawy prowadzono na płycie bydgoskiego lotniska na przełomie lat 60. i 70.

"Obecnie prowadzony remont pozwoli nam poprawić bezpieczeństwo i utrzymać parametry drogi startowej" - podkreślił Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Remont jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa. Koszt inwestycji to około 8 mln. zł netto. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.