PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz najlepsza w regionie w inwestowaniu euro

  • JL    15 lipca 2010 - 11:22
Bydgoszcz najlepsza w regionie w inwestowaniu euro

Miasto nad Brdą zgarnęło dotąd 390 mln zł z funduszy unijnych. Trafia do niego blisko co czwarta złotówka z puli pieniędzy, na którą woj. kujawsko-pomorskie podpisało umowy.
– Warto zobaczyć na własne oczy, jak zmieniają się miejsca ważne dla rozwoju regionu – mówił 14 lipca marszałek Piotr Całbecki podczas wizyty w Bydgoszczy. Przybył tam na zaproszenie prezydenta miasta Konstantego Dombrowicza.

Miasto podpisało umowy o finansowaniu z programu operacyjnego 13 z 14 dużych przedsięwzięć zapisanych na liście projektów kluczowych programu, w znacznej mierze strategicznych z regionalnego punktu widzenia.

Dwa pierwsze finansowane w ten sposób projekty, dotyczące publicznej służby zdrowia, zostały zrealizowane. Łączne dofinansowanie dla obu wyniosło 6,4 mln zł. W ubiegłym roku podpisano umowy w sprawie kolejnych projektów. Znalazły się wśród nich realizacja drugiego etapu budowy Regionalnego Centrum Innowacyjności oraz prowadzona przez samorząd Bydgoszczy rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku. Wartość wsparcia wyniosła ponad 54 mln zł.

W tym roku umów było siedem na łączną sumę prawie 235 mln zł. Najważniejsze z nich to parafowana w czerwcu, warta 42,5 mln zł umowa o budowie linii tramwajowej łączącej centrum miasta z głównym dworcem kolejowym oraz warta blisko 93 mln zł umowa o modernizacji trasy Ogińskiego.

Łącznie w mieście aż 159 podmiotów skorzystało z unijnego dofinansowania. Oprócz samorządu, wyższych uczelni i organizacji pozarządowych, wśród nich jest też 135 niewielkich firm, do których trafi lub już trafiło łącznie 63 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.