PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz najlepsza w regionie w inwestowaniu euro

  • JL    15 lipca 2010 - 11:22
Bydgoszcz najlepsza w regionie w inwestowaniu euro

Miasto nad Brdą zgarnęło dotąd 390 mln zł z funduszy unijnych. Trafia do niego blisko co czwarta złotówka z puli pieniędzy, na którą woj. kujawsko-pomorskie podpisało umowy.
– Warto zobaczyć na własne oczy, jak zmieniają się miejsca ważne dla rozwoju regionu – mówił 14 lipca marszałek Piotr Całbecki podczas wizyty w Bydgoszczy. Przybył tam na zaproszenie prezydenta miasta Konstantego Dombrowicza.

Miasto podpisało umowy o finansowaniu z programu operacyjnego 13 z 14 dużych przedsięwzięć zapisanych na liście projektów kluczowych programu, w znacznej mierze strategicznych z regionalnego punktu widzenia.

Dwa pierwsze finansowane w ten sposób projekty, dotyczące publicznej służby zdrowia, zostały zrealizowane. Łączne dofinansowanie dla obu wyniosło 6,4 mln zł. W ubiegłym roku podpisano umowy w sprawie kolejnych projektów. Znalazły się wśród nich realizacja drugiego etapu budowy Regionalnego Centrum Innowacyjności oraz prowadzona przez samorząd Bydgoszczy rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku. Wartość wsparcia wyniosła ponad 54 mln zł.

W tym roku umów było siedem na łączną sumę prawie 235 mln zł. Najważniejsze z nich to parafowana w czerwcu, warta 42,5 mln zł umowa o budowie linii tramwajowej łączącej centrum miasta z głównym dworcem kolejowym oraz warta blisko 93 mln zł umowa o modernizacji trasy Ogińskiego.

Łącznie w mieście aż 159 podmiotów skorzystało z unijnego dofinansowania. Oprócz samorządu, wyższych uczelni i organizacji pozarządowych, wśród nich jest też 135 niewielkich firm, do których trafi lub już trafiło łącznie 63 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.