PARTNER PORTALU
  • BGK

Całbecki chce ratować 153 mln zł. Napisał do rządu

  • PAP    12 marca 2014 - 07:10
Całbecki chce ratować 153 mln zł. Napisał do rządu

- Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki wystąpił do rządu o podjęcie decyzji w sprawie funkcjonowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w regionie. Całbecki poinformował o tym w wydanym oświadczeniu.
Według założeń rządowych w województwie kujawsko-pomorskim miał powstać bydgosko-toruński ZIT. Jednak nie doszło do porozumienia w tej sprawie pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem.

"Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego jak dotąd konsekwentnie realizuje w tym zakresie wytyczne i zarządzenia rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Ich sens sprowadza się do zawarcia porozumienia przez wszystkich zainteresowanych utworzeniem ZIT-u. Dziś, kiedy widzimy brak możliwości w zakresie budowania partnerstwa, wnioskujemy do rządu o podjęcie w tej kwestii stanowiska, dzięki któremu, mamy nadzieję, uratujemy przyznane dla naszego województwa 153 miliony euro" - napisał w oświadczeniu Całbecki.

Czytaj też:  Prezydent Torunia ma nową propozycję dotyczącą ZIT

Władze Bydgoszczy i Torunia miały czas na zawarcie porozumienia do końca lutego, ale nie udało się uzgodnić stanowisk w sprawie zasięgu terytorialnego i siedziby ZIT, a także zasad funkcjonowania i podziału środków na inwestycje.

Rada Miasta Bydgoszczy 29 stycznia przyjęła uchwałę w sprawie ZIT, która określiła, że ZIT utworzy 11 gmin z tzw. bydgoskiego obszaru funkcjonalnego i osiem z toruńskiego. Kierować ZIT miałby prezydent Bydgoszczy, a jego zastępcą zostałby prezydent Torunia. Z kolei prezydent Torunia Michał Zaleski 25 lutego zaproponował, aby ZIT tworzyło 27 samorządów: 12 z obszaru bydgoskiego i 15 z toruńskiego.

Władze Bydgoszczy opowiedziały się za podziałem środków ZIT proporcjonalnie do liczby mieszkańców, a projekt toruński zakładał podział "na postawie zgłoszonych projektów".

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie mają ustalać cele do osiągnięcia i wskazywać inwestycje do zrealizowania. ZIT będą realizowane ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • 123, 2014-03-18 16:38:19

    Już tylko podpisu prezydenta Torunia brakuje, aby powstał bydgosko-toruński ZIT. Prezydentowi Bydgoszczy udało się nakłonić dziesięciu wójtów i burmistrzów oraz starostę bydgoskiego do podpisania deklaracji przystąpienia do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
  • 123, 2014-03-12 09:59:01

    "Oto jaki mamy Rząd RP, z jednej strony zabiegają o demokrację, wolność i samostanowienie Ukrainy a z drugiej strony zabraniają tego w Polsce. Jakież to prawo zabrania prawa o samostanowieniu, decydowaniu o przyszłości Bydgoszczy przez bydgoszczan?! Tak Rząd widzi demokrację? Przecież Bydgoszcz... jest w zgodzie z prawdą, logiką, prawem z założeniami MIiR i UE w kwestii tworzenia ZiT. Jak to jest, że pokrętne, niejasne wypowiedzi toruńskich politykierów w sprawie ZiT są ważniejsze niż powyższe? Układy, układziki, korupcja, intrygi , kolesiostwo, pycha,kompleksy, zawiść i deptanie demokracji w wydaniu politykierów toruńskich za akceptacją Rządu gubi nasz region."  rozwiń