PARTNER PORTALU
 • BGK

CBA w urzędach marszałkowskich. Już pięć zawiadomień do prokuratury

 • PAP/EM    25 stycznia 2017 - 16:12
CBA w urzędach marszałkowskich. Już pięć zawiadomień do prokuratury
Zakończenie kontroli planowane jest na koniec marca (fot. cba.gov.pl)

• Pięć zawiadomień do prokuratury złożyło CBA w związku z trwającymi kontrolami 16 urzędów marszałkowskich - poinformował w środę (25 stycznia) posłów szef CBA Ernest Bejda.
• Zawiadomienia dotyczą urzędów w woj. lubelskim, wielkopolskim i małopolskim.
Posłowie sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej rozpatrywali informację szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego na temat kontroli w urzędach marszałkowskich 16 województw.

"Zakończenie tej kontroli, zgodnie z przepisami prawa, planujemy na koniec marca. To jest mniej więcej 25 marca" - powiedział Bejda. Poinformował, że z dotychczasowych ustaleń wynika, iż w kilku przypadkach "mamy do czynienia z uzasadnionym podejrzeniem popełnieniem przestępstwa".

"Wobec stwierdzenia tego stanu złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw do prokuratury w pięciu przypadkach. Prokuratura właściwie w każdym z nich wszczęła postępowanie przygotowawcze" - powiedział szef CBA.

Bejda wyjaśnił, że kontrola ma sprawdzić funkcjonowanie systemu wykorzystania środków UE. "Czy ten system ma luki, czy jest zasadny, czy ma jakieś luki; czy możemy wskazać elementy, które funkcjonują nieprawidłowo i które można zmienić w trybie stosownych wniosków legislacyjnych" - powiedział.

CBA rozpoczęło kontrolę rozdziału i wydatkowania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich w połowie czerwca 2016 r. Jak informowano, kontrolą objęto decyzje finansowe dotyczące wybranych programów operacyjnych z lat 2007-13. Badana będzie zgodność z prawem ich podejmowania i realizacji przez urzędy marszałkowskie, a także oświadczenia majątkowe marszałków województw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • jancz, 2017-01-26 17:19:42

  Do radar: Dlaczego od razu mściwość? A może uczciwość i odwaga? Co ma katolickość z tym wspólnego? Czysty nie ma się czego obawiać. Zbyt długo żyję i zbyt długo siedzę w samorządach, by nie wiedzieć potrzeby sprawdzania. Tylko ślepiec nic nie dostrzega.
 • radar, 2017-01-26 10:45:49

  Do Lim: Kato pis ma mściwość we krwi ,bo to takie katolickie.
 • Lim, 2017-01-25 17:44:01

  Kolejne powinny być starostwa np. Limanowskie a później gminy np kamienica