PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA zakończyło kontrolę w podlaskim urzędzie marszałkowskim

  • PAP/MIW    23 marca 2017 - 12:49
CBA zakończyło kontrolę w podlaskim urzędzie marszałkowskim
CBA zakończyło kontrolę w urzędzie marszałkowskim. (fot. mat. CBA)

Centralne Biuro Antykorupcyjne przedstawiło urzędowi marszałkowskiemu w Białymstoku uwagi dotyczące procedur w zamówieniach publicznych w trzech unijnych projektach - poinformował 23 marca na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.
• CBA zakończyło trwającą od maja 2016 roku kontrolę w podlaskim urzędzie marszałkowskim. Podobne odbywały się we wszystkich urzędach marszałkowskich.

• Obejmowała ona przede wszystkim realizację unijnych projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego za lata 2007-2013.

• Biuro zgłosiło uwagi dotyczące realizacji trzech projektów na terenie Podlasia.

 Kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w podlaskim urzędzie marszałkowskim trwała od 16 maja 2016 do 16 marca 2017 r. 

- CBA kontrolowało przede wszystkim projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego za lata 2007-2013. W sumie CBA wniosło uwagi do trzech projektów - powiedział Leszczyński. Dwa z nich były realizowane przez urząd marszałkowski i dotyczyły podlaskiego systemu informatycznego e-zdrowie oraz budowy wyciągu dla narciarzy wodnych w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie. Trzeci dotyczył miasta Supraśl - projektu związanego z zagospodarowaniem turystycznym, który realizował powiat białostocki - wyjaśnił marszałek.

Czytaj też: Mazowieckie: CBA zakończyło kontrolę: ma tylko drobne uwagi

Nie podano szczegółowo czego konkretnie dotyczą uwagi CBA.

Marszałek powiedział, że kontrola "w dużym stopniu absorbowała pracę urzędu", była dosyć długa i obciążała urząd", jest 25 tomów dokumentów pokontrolnych, CBA "nie stwierdziło większych nieprawidłowości".

- Uważamy, że te uwagi i zastrzeżenia, które wniosło CBA do naszych projektów - realizowanych bądź obsługiwanych przez nasz urząd - to uwagi dotyczące przede wszystkim procedur związanych z postępowaniem o zamówienia publiczne. My oczywiście wnieśliśmy uwagi swoje do protokołu. Zgodnie z prawem czekamy teraz na odpowiedź CBA no i później oczywiście zalecenia pokontrolne jakie będą już ostatecznie po podpisaniu protokołu, zobaczymy jeszcze jakie - poinformował Leszczyński.

Wicemarszałek Maciej Żywno przypomniał, że kontrola dotyczyła poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego, a więc i poprzedniego zarządu województwa. Powiedział, że poprzedni zarząd przeprowadził w ramach perspektywy finansowej 2007-2013 ponad 1,2 tys. konkursów, "co oznacza, że zgłoszone uwagi (przez CBA-PAP)do trzech projektów nie stanowią jakiegoś wielkiego procentowego zdarzenia".

- Czekamy na sygnał ze strony CBA co następnie będzie się działo z protokołem. Niemniej, w naszym odczuciu są to bardzo uwagi - chciałoby się powiedzieć - o charakterze formalnym związanym z realizacją projektu - powiedział Żywno.

Czytaj : CBA w urzędach marszałkowskich. Będzie informacja na sejmowej Komisji

Żywno zwrócił także uwagę, że wszystkie realizowane projekty są cały czas poddawane najróżniejszym kontrolom czy to samego urzędu marszałkowskiego, czy CBA, czy NIK czy organów skarbowych. Wicemarszałek dodał, że urząd marszałkowski, sam kontrolując różne projekty albo nakłada korekty, zrywa umowy i żąda zwrotu pieniędzy; sam zawiadamiał też prokuraturę - było 26 takich zawiadomień.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.