PARTNER PORTALU
  • BGK

Centra naukowe za unijne pieniądze

  • PAP    26 grudnia 2011 - 07:49
Centra naukowe za unijne pieniądze

Nowe budynki dla różnych centrów naukowych i badawczych oraz nowoczesne laboratoria - to największe wielomilionowe inwestycje jakie z funduszy pozyskiwanych z Unii Europejskiej rozpoczęły lub zakończyły w mijającym 2011 roku uczelnie w Lublinie.
Ponad 140 mln zł będzie kosztował zespół interdyscyplinarnych laboratoriów nazwanych Ecotech-Complex, które powstaje w Lublinie dla potrzeb naukowców z różnych dziedzin i placówek. Budowa rozpoczęła się jesienią 2011 r. i zostanie sfinansowana z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

Konsorcjum prowadzące budowę skupia pięć podmiotów: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej (partner wiodący w konsorcjum) oraz Uniwersytet Medyczny i Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie (zabierz głos/oceń prezydenta), Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Rzeszowską (zabierz głos/oceń prezydenta).

Czterokondygnacyjny budynek będzie kosztował około 40 mln zł, a ponad 100 mln zł przeznaczonych zostanie na wyposażenie laboratoriów. Mają tu być prowadzone badania służące ochronie środowiska, szukaniu nowych technologii przetwórstwa żywności, ekologicznych źródeł energii, medycynie.

Na wyposażeniu laboratorium będzie m.in. najnowocześniejszy rezonans magnetyczny o natężeniu pola wynoszącym 7 tesli, który pozwoli uzyskać obrazy znacznie dokładniejsze niż dają obecnie dostępne w Polsce rezonansy. Ecotech-Complex ma być gotowy w 2013 r.

Politechnika Lubelska rozpoczęła natomiast budowę Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury. Wartość inwestycji to blisko 35 mln zł, a 85 proc. tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt przewiduje rozbudowę istniejącego budynku Wydziału Budownictwa i Architektury oraz jego wyposażenie w nowoczesny sprzęt. Wybudowane zostanie nowe, 6-kondygnacyjne skrzydło budynku, o powierzchni użytkowej 6,7 tys. m.kw. Powstaną tam sale wykładowe, pracownie i laboratoria wyposażone w multimedia oraz sprzęt umożliwiający stosowanie technik informatycznych do planowania przestrzeni, tworzenia projektów architektonicznych i urbanistycznych.

Ma być tam m.in. skaner przestrzenny do przetwarzania zdjęć umożliwiający wstawianie nowych obiektów i planowanie przestrzeni np. miasta. Na najwyższej kondygnacji obiektu mieścić się będzie aula, z której można będzie oglądać panoramę Lublina. Centrum Architektury być oddane do użytku w połowie 2013 r.

Katolicki Uniwersytet Lubelski rozpoczął w styczniu 2011 r. budowę gmachu Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych. Inwestycja będzie kosztowała blisko 97 mln zł z czego ponad 87 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Czytaj też: Kto najbardziej skorzystał na Polsce Wschodniej?

W Centrum będą rożnego rodzaju laboratoria i pomieszczenia badawcze m.in. sterylizatornia, destylarnia, hale pół-produkcji z bioreaktorami, pomieszczenia dla wirówek, pokój mikrobiologiczny z ciemnią. Znajdą się tam też sale konferencyjne, sale do prezentacji wyników badań, czytelnia komputerowa. Łączna powierzchnia Centrum ma mieć ponad 5 tys. m.kw. Budowa ma się zakończyć w sierpniu 2012 r.

Centrum będzie połączone z gmachem Biotechnologii KUL, którego budowa już się zakończyła, a obecnie trwa wyposażanie jego laboratoriów. Zajęcia w nowym budynku rozpoczną się w II semestrze bieżącego roku akademickiego. Gmach Biotechnologii KUL także został wybudowany przy wsparciu z Unii Europejskiej. Inwestycja kosztowała ponad 41 mln zł, z czego 25 mln zł to dotacja z funduszy unijnych w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zakończył w 2011 r. projekt wyposażania Centralnego Laboratorium Agroekologicznego. Laboratorium mieści się w jednym z budynków Parku Naukowo - Technologicznego i oprócz prowadzenia badań uczelnianych będzie świadczyć usługi badawcze dla przedsiębiorstw i biznesu. W laboratorium prowadzone będą specjalistyczne badania m.in. jakości produktów żywnościowych, gleby, wody, suplementów diety, pasz. Na aparaturę laboratorium Uniwersytet otrzymał 5 mln euro z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.