PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Solidarności z unijnym dofinansowaniem

  • PAP    28 lutego 2012 - 18:52

Komisja Europejska potwierdziła przyznanie dofinansowania dla budowy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Wsparcie unijne dla tej inwestycji wyniesie ponad 140 mln zł. ECS ma być oddane do użytku w 2013 r.
O podpisaniu decyzji KE w sprawie dotacji dla powstającego Europejskiego Centrum Solidarności poinformował we wtorek rzecznik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Babczyński.

Projekt ECS, o łącznej wartości prawie 300 mln zł, uzyskał dofinansowanie UE na kwotę 140,15 mln zł, w ramach realizowanego w Priorytecie XI "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

Babczyński podkreślił, że wsparcie unijne dla ECS to czwarta - po Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Operze i Filharmonii Podlaskiej-Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - decyzja Komisji Europejskiej dotycząca dużych projektów realizowanych w Polsce w ramach XI priorytetu Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

ECS powstaje na działce o powierzchni ponad jednego hektara, na terenie należącym niegdyś do Stoczni Gdańskiej. W trzykondygnacyjnym obiekcie o powierzchni ok. 25 tys. metrów kw. znajdzie się m.in. interaktywna wystawa prezentująca za pomocą nowoczesnych środków idee Solidarności. Placówka mieścić będzie także archiwum, salę wielofunkcyjną na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, bibliotekę na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy.

W sierpniu 2005 r. pod aktem erekcyjnym ECS podpisali się goszczący na obchodach 25. rocznicy Sierpnia 1980 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Marek Belka, przedstawiciele Unii Europejskiej, Lech Wałęsa, abp Stanisław Dziwisz jako legat papieża Benedykta XVI, szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek, prezydent Gdańska i marszałek województwa pomorskiego.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ECS odbyła się 14 maja 2011 r. Zakończenie budowy planowane jest na III kwartał 2013 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.