PARTNER PORTALU
  • BGK

Chaos w szkoleniach finansowanych przez UE

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 grudnia 2010 - 07:45
Chaos w szkoleniach finansowanych przez UE

Na dwa tygodnie przed wejściem w życie gruntownych zmian w realizacji Programu operacyjnego „Kapitał ludzki” nie są do nich przygotowani ani wnioskodawcy, ani instytucje, które mają im doradzać.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało kolejny dokument, który zmienia zasady wnioskowania o unijne pieniądze z programu „Kapitał ludzki”. Ponieważ 1 stycznia zacznie obowiązywać nowy wzór wniosku o dofinansowanie, zmienią się też kryteria, według których będą oceniane projekty składane w konkursach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Eksperci i asesorzy zasiadający w komisjach w większym stopniu niż dotychczas będą zwracać uwagę na zakładaną we wniosku efektywność projektu. Oceniać m.in. to, czy dokonana tam została ocena ryzyka nieosiągnięcia przyjętych założeń. Taka analiza będzie obowiązkowa dla wszystkich projektów o wartości przekraczającej 2 mln zł.

To tylko jedna z wielu zmian, które będą obowiązywać wnioskodawców po nowym roku. Problem w tym, że nie wszystkie zostały opublikowane w formie obowiązujących dokumentów programowych.

Rafał Sobiech z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że uczulamy wnioskodawców, żeby dokładnie zapoznawali się z dokumentami, które będą pojawiać się na stronie internetowej ministerstwa. Jego zdaniem na początku największy problem będzie z przepisami przejściowymi i stwierdzeniem, które umowy są realizowane na starych, a które na nowych zasadach.

Resort rozwoju zapewnia, że z wydaniem zasad finansowania programu zdąży na czas. Jednak dopóki nie zostaną opublikowane wszystkie wytyczne, urzędy wdrażające program oraz instytucje zajmujące się doradztwem nie mogą rozpocząć szkoleń – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • sznaucer, 2010-12-15 09:51:59

    jak to zwykle u nas bywa - urzednicy beda sie starac z calych sil zeby wszystko poszlo gladko !!