PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorwacja dobrze przygotowana do wejścia do UE

  • PAP    16 maja 2011 - 12:49

Chorwacja jest przygotowana do wejścia do UE. – Od pierwszego dnia członkostwa będzie pełnoprawnym członkiem Unii – zapewniła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego premier Jadranka Kosor.
„Jako państwo wypełniliśmy już wszystkie warunki, by zakończyć negocjacje. Myślę, że zakończymy je do końca czerwca” – powiedziała chorwacka premier podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Aktualne relacje, wywiady i inne informacje związane z III Europejskim Kongresem Gospodarczym można znaleźć także na stronie www. imprezy, pod adresem eec2011.eu.

Chorwacja będzie 28. członkiem UE. „Koniec negocjacji i wejście do UE to dla naszego narodu i państwa powrót do domu. Tak to odczuwamy; uważamy, że należymy do tego kręgu cywilizacyjnego” – dodała Kosor, przypominając, że Chorwacja przeszła trudną drogę do integracji z UE.

„Musieliśmy wypełnić ponad 120 kryteriów; Chorwacja musiała przeprowadzić bardzo trudne reformy; wprowadziliśmy wiele trudnych zmian gospodarczych, politycznych, administracyjnych, by spełnić kryteria.

Dzięki temu Chorwacja wejdzie do UE jako kraj przygotowany; od pierwszego dnia członkostwa będziemy równoprawnym partnerem” – podkreśliła Jadranka Kosor. Szefowa chorwackiego rządu dziękowała za wsparcie dążenia Chorwacji do UE m.in. Węgrom, za których prezydencji zakończą się negocjacje, oraz Polsce, która obejmie prezydencję w połowie roku.

„To będzie rok Europy Środkowej w UE” – mówiła Kosor, zaznaczając, że również Chorwacja poczuwa się do dziedzictwa i tradycji tej części Europy. Premier przypomniała, że 25 czerwca przypada 20-lecie niezależności Chorwacji.

„Myślę, że wtedy też zakończymy tę wielką pracę, w którą włożyliśmy wiele wysiłku i woli” – dodała Kosor, podkreślając, że wejście do UE to „historyczny cel” Chorwacji i priorytet ostatnich działań władz tego kraju.

W ocenie Kosor wejście do UE pomoże wzmocnić chorwacką gospodarkę i podniesie standardy. „Przez wejście do UE zwiększymy też nasze możliwości działania przy rozwiązywaniu problemów ważnych dla naszego bliskiego otoczenia” – mówiła; jednocześnie – jak zaznaczała – Chorwacja ma świadomość unijnych problemów, jak sprawy bezpieczeństwa, zmian klimatycznych czy migracji.

Premier Chorwacji uznała, że ten kraj wzbogaci UE – nie tylko swoją atrakcyjnością turystyczną, ale także np. istotnym znaczeniem dla bezpieczeństwa energetycznego – np. dla tworzenia korytarza północ-południe, od Bałtyku po Adriatyk. Ważne jest także łączenie systemów energetycznych Chorwacji i Węgier. Chorwacja realizuje 18 priorytetowych projektów w zakresie energetyki, o łącznej wartości prawie 4 mld kun.

Europejski Kongres Gospodarczy 2011 jest także bardzo ważną platformą do dyskusji o samorządach. Finanse samorządów, fundusze europejskie, rozwój regionalny, prywatyzacja na poziomie lokalnym i polityka własnościowa czy ustawa metropolitalna to tylko niektóre z zagadnień samorządowych, jakie poddane zostaną dyskusji podczas imprezy. Sesje poświęcone działalności samorządów rozpocznie 17 maja o godz. 9 dyskusja o rzeczywistej sytuacji finansowej samorządów w kontekście ograniczenia ich możliwości zadłużenia. Więcej na ten temat na stronie eec.2011.eu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.