PARTNER PORTALU
  • BGK

Co chce zrobić opolskie w ramach Kontraktu Terytorialnego?

  • pt    16 września 2014 - 13:14
Co chce zrobić opolskie w ramach Kontraktu Terytorialnego?

Obwodnice Nysy, Niemodlina, Dobrzenia Wielkiego i Kędzierzyna-Koźla, poprawa dostępności do węzłów autostradowych A-4 czy rewitalizacji linii kolejowych Nysa – Opole, Opole – Kluczbork i Nysa – Brzeg to m.in. projekty z listy kontraktowej opolskiego na lata 2014-2020.
Marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła, poinformował o przebiegu pierwszej tury negocjacji Kontraktu Terytorialnego dla województwa na lata 2014-2020. Odbywały się one w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Na liście kontraktowej znalazły się zarówno projekty podstawowe, jak i rezerwowe. Władzom regionu zależy, żeby wszystkie te przedsięwzięcia zostały zapisane, bo pozwala to pokazać zadania, które są ważne dla regionu w bliższej i dalszej perspektywie.

Czytaj: Polskie regiony liderami rozwoju w UE

Wśród inwestycji związanych z infrastrukturą drogową (przewidziano na nią ponad 150 mln euro) znalazły się: obwodnica Nysy, budowa obwodnicy Niemodlina, Dobrzenia Wielkiego (tu marszałek zapowiedział starania o ujęcie jej w budżecie państwa), budowa obwodnicy Myśliny, Kędzierzyna-Koźla, poprawa dostępności do węzłów autostradowych A-4 Gogolina i Olszowej, poprawa połączenia południowej części województwa z autostradą A-4, przebudowa ulicy Niemodlińskiej na odcinku od ulicy Wrocławskiej do granic Opola, budowa obwodnicy Piastowskiej oraz budowa ciągu komunikacyjnego na osi północ-południe (droga wojewódzka nr 454).

 Czytaj też: Ponad 236 mln euro na śląskie projekty środowiskowe

Planowanych jest kilka inwestycji kolejowych o łącznej wartości 375 mln euro – m. in. prace modernizacyjne na liniach Opole Zachodnie – Kędzierzyn-Koźle, Opole Groszowice – Jelcz - Wrocław Brochów, Kluczbork – Oleśnica – Wrocław Mikołajów, Toszek – Rudziniec – Stare Koźle oraz Kędzierzyn-Koźle – Chałupki. Zarząd Województwa pokreślił, iż zależy mu na rewitalizacji linii Nysa – Opole, Opole – Kluczbork oraz Nysa – Brzeg. Usprawnić transport kolejowy ma także zakup 6 elektrycznych jednostek trakcyjnych.

W sferze środowiska zaplanowana została m.in. rewitalizacja zbiornika retencyjnego Turawa oraz wstępnego w Jedlicach. Mają zostać zmodernizowane 3 długie śluzy: w Januszkowicach, Krapkowicach i Opolu oraz śluzy krótkich, co w efekcie poprawi żeglowność odrzańskiej drogi wodnej.

Z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się modernizacja 12 placówek szkolnictwa artystycznego w województwie opolskim. Projekty zawarte w Kontrakcie Terytorialnym finansowane będą bowiem z różnych źródeł: funduszy unijnych na lata 2014 – 2020, pochodzących zarówno z programów krajowych, jak i z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego oraz budżetu państwa. W sumie na inwestycje dla województwa opolskiego przeznaczone zostanie 10 mld złotych.

Marszałek Andrzej Buła przewiduje, że jeszcze we wrześniu kontrakt będzie przedmiotem obrad rządu. Natomiast do 30 października powinny zakończyć się w Brukseli negocjacje Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • UF, 2015-03-18 20:51:11

    UF- Dlaczego w tym projekcie nie ma budowy zakładów pracy,może to nie z tych pieniędzy,gogolin i olszowa mają dobry dojazd do A4