PARTNER PORTALU
  • BGK

Co dalej z Kontraktami Terytorialnymi? Resort odpowiada

  • PAP    17 marca 2016 - 17:37
Co dalej z Kontraktami Terytorialnymi? Resort odpowiada
Resort rozwoju twierdzi, że poprzedni rząd nie wskazał w kontraktach konkretnych źródeł finansowania bardzo wielu inwestycji. (Fot. : www.pi.gov.pl).

• Jeszcze w tym półroczu zostaną przedstawione propozycje uporządkowania zapisów.
• Obecnie w żadnym województwie nie są prowadzone renegocjacje kontraktów. 
• Resort wyklucza możliwość likwidacji Kontraktów Terytorialnych.
Propozycje uporządkowania zapisów w Kontraktach Terytorialnych zostaną przedstawione jeszcze w pierwszej połowie 2016 roku - zapowiedziała 17 marca w Sejmie wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Posłowie PO Tomasz Kostuś i Katarzyna Osos pytali w czwartek w Sejmie, dlaczego Ministerstwo Rozwoju zwleka z rozpoczęciem renegocjacji Kontraktów Terytorialnych.

- Pewne propozycje uporządkowania zapisów w Kontraktach Terytorialnych zostaną przedstawione na pewno w pierwszej połowie 2016 roku. Rozpoczęliśmy również cykl spotkań z marszałkami w odniesieniu do poszczególnych programów i strategicznych inwestycji. Jesteśmy w ścieżce uzgodnieniowej - podkreśliła wiceszefowa MR.

Jak mówiła, trudno renegocjować kontrakty, które zostały niedawno podpisane.

- Warunkiem renegocjacji jest zgoda obydwu stron na wprowadzenie zmian. Można mówić o renegocjacjach (kontraktów) wtedy, kiedy spłyną pierwsze wnioski, pierwsze sprawozdania z ich realizacji. One dopiero właśnie spływają. Dopiero możemy zacząć rozmawiać o renegocjacji. Przy czym powtarzam, że kontrakt jest dokumentem stosunkowo świeżym. Wydaje się, że nie zmieniły się w sposób drastyczny warunki, które mogłyby wpływać na zmianę tych umów - zaznaczyła.

Dodała, że obecnie w żadnym województwie nie są prowadzone renegocjacje kontraktów.
Poinformowała, że trwają teraz "końcowe uzgodnienia tzw. fiszek projektowych (wstępny opis projektów - PAP)", które jej zdaniem były "koncertem życzeń", wskazującym wiele źródeł finansowania.

- Nie identyfikujemy zatem żadnych negatywnych konsekwencji dla samorządów, wynikających z procesu, który jeszcze realnie się nie zaczął - podkreśliła.

Również wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak zwracał uwagę niedawno w rozmowie z PAP, że poprzedni rząd nie wskazał w kontraktach konkretnych źródeł finansowania bardzo wielu inwestycji, tylko potencjalne, a to wynikało - jak mówił - z kalendarza wyborczego.

- Obecnie resort rozwoju sprawdza możliwości realizacji, a zwłaszcza źródła finansowania poszczególnych projektów. Weryfikowane są też przez rząd niektóre dokumenty krajowe, jak Program budowy dróg krajowych czy Program kolejowy, co może rzutować na możliwość realizacji pewnych inwestycji ujętych w kontrakcie - podkreślił.

Hamryszczak wykluczył też czarny scenariusz prowadzący do likwidacji Kontraktów Terytorialnych.

- Dokumenty te - oprócz tego, że przedstawiają przedsięwzięcia, które potencjalnie będą mogły być przeprowadzone - regulują niezwykle ważne kwestie związane z finansowaniem Regionalnych Programów Operacyjnych. To właśnie na podstawie kontraktów zarządom województw przekazywane są środki unijne w ramach RPO. Co więcej poprzez kontrakt rząd wspiera realizację wybranych typów projektów w RPO z budżetu państwa w zakresie wkładu własnego - zaznaczył.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.