PARTNER PORTALU
  • BGK

Co dobrego przyniosą klastry?

  • wer    26 stycznia 2012 - 19:10
Co dobrego przyniosą klastry?

Już blisko od dwóch lat Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej realizuje przy wsparciu środków unijnych projekt „Clusters-Cord” Clusters and Cooperation. Ma on przekonać przedsiębiorców do myślenia o tym, że współpraca przynosi korzyści.
Clusters-Cord obejmuje swoimi działaniami 10 kluczowych gałęzi przemysłu, które, poddane gruntownej analizie, staną się bazą, na jakiej partnerzy projektu wymienią know-how i doświadczenia związane z polityką regionalną klastrów.

Do branż poddanych analizie należą: mobilność i logistyka, usługi profesjonalne, ICT (technologie informatyczne i komunikacyjne), motoryzacja i aeronautyka, turystyka, zdrowie i nauka, energia i środowisko, technologie produkcyjne, przemysł drzewny, przetwórstwo spożywcze.

Czytaj też:  Klastry sposobem na drugie życie SSE

Jak wyjaśnia Stanisław Ginda, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Bielsku-Białej od lutego do czerwca tego roku będą organizowane warsztaty wymiany doświadczeń w poszczególnych regionach partnerów projektu, w których wezmą udział menedżerowie klastrów, eksperci i firmy specjalistyczne, gdzie będą mieli okazję do wymiany doświadczeń. Celem tych spotkań jest określenie aktualnej sytuacji klastrów, określenie ich potrzeb, nakreślenie możliwości współpracy i barier, na które napotykają w swojej działalności.

- Powołaliśmy także do życia Śląski Klaster Transplantologii Szpiku, którego zadaniem będzie intensywne wsparcie rozwoju przeszczepów szpiku u polskich pacjentów. Głównym założeniem jest usprawnienie i unowocześnienie metod leczenia chorych na zagrażające życiu schorzenia hematologiczne, z zastosowaniem nowoczesnych technologii w procedurach przeszczepiania komórek krwiotwórczych. W tej chwili kończymy etap formalnych i organizacyjnych przygotowań do uruchomienia współpracy w ramach tego klastra, co powinno nastąpić w połowie roku -podkreśla Ginda.

Czytaj też: Unia chce inteligentnej specjalizacji

Aktualnie trwają prace nad planami strategicznymi pozwalającymi na utworzenie tzw. meta-klastrów w dziedzinie technologii informatycznych i komunikacyjnych, żywności, turystyki, energii i środowiska oraz zdrowia.

- Celów projektu, który realizujemy w konsorcjum wraz z partnerami z Czech, Słowenii, Słowacji, Węgier, Niemiec, Włoch i Austrii, jest kilka. Jeden z nich to analiza aktualnych problemów zakłócających tworzenie i działania klastrów, następnie opracowanie podręcznika najlepszych praktyk, wskazanie barier rozwoju tych nowych bytów gospodarczych, wzmocnienie potencjału klastrów, które w Polsce już działają. Dążymy do tego, ażeby finalnie udało się utworzyć trzy tzw. meta-klastry, w których będą współdziałać podmioty z tej samej branży, ale różnego pochodzenia geograficznego - tłumaczy Jan Sienkiewicz, dyrektor ds. projektów międzynarodowych Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Bielsku-Białej.

Klastry, które będą współpracować międzyregionalnie, a więc w obszarze meta-klastrów, ukierunkują swoją aktywność na wychodzenia poza granice narodowe rozmaitych elementów gospodarki, polityki, nauki, techniki, poprzez m.in. procesy transferu.

A co na temat klastrów sadzą eksperci? Marcin Filip, dyrektor Biura Stowarzyszenia „Region Beskidy" podkreśla, żeby pamiętać, że promocja turystyki opiera się na pewnej specyfice myślenia.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • MALARZ, 2012-01-26 21:37:16

    nikt chyba nikogo nie musi przekonywać, że współpraca przynosi efekty