PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z rozwojem wsi po 2014 roku?

  • AT    5 września 2013 - 10:00
Co z rozwojem wsi po 2014 roku?

W dniach 15-16.10.2013 r. odbędzie się XIV Kongres Gmin Wiejskich RP w Serocku, poświęcony m.in. konieczności zabezpieczenia finansów dla inwestycji na obszarach wiejskich w opracowywanych obecnie zasadach wykorzystania funduszy europejskich w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020 - informuje Związek Gmin Wiejskich RP.
Idea przewodnia tegorocznego kongresu brzmi "Jaki rozwój obszarów wiejskich po 2014 r.?"

- Jesień 2013 jest ostatnim momentem kiedy musimy zaakcentować konieczność zabezpieczenia finansów dla inwestycji na obszarach wiejskich w opracowywanych obecnie zasadach wykorzystania funduszy europejskich na lata 2014-2020. Zdecydowanie protestujemy przeciw zmniejszeniu środków na działania związane z inwestycjami infrastrukturalnymi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Niedopuszczalny jest, przede wszystkim, brak finansowania inwestycji wodno-ściekowych do 2 tys. RLM - informuje Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP (ZGW RP).

Czytaj też: Bez udziału mieszkańców w rozwój wsi ani rusz

Związek liczy na wsparcie swoich działań przez wszystkie samorządy, którym nie jest obojętny rozwój obszarów wiejskich.

Członkowie Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP podjęli temat i odbyli już kilka spotkań z Ministrami:  Rozwoju Regionalnego, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Gospodarki i Środowiska.

- Planujemy organizację kolejnych spotkań z parlamentarzystami, marszałkami województw. Kongres będzie najważniejszym naszym działaniem na rzecz zabezpieczenia interesów gmin wiejskich  w podziale środków europejskich na lata 2014-2020. Aby wzmocnić siłę naszych postulatów na Kongres zaprosiliśmy Prezydenta RP, Ministrów z którymi odbyliśmy spotkania, Parlamentarzystów - donosi Poznański.

Czytaj też: Będą kredyty dla małych gospodarstw

Jak informuje tradycyjnie pierwszego dnia odbędą się dodatkowe debaty, związane z bieżącymi problemami gmin, związane z: wdrożeniem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach; wdrażanymi i planowanymi ustawami oświatowymi; rozwojem inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii; koncepcjami i działaniami wspierającymi finansowanie i realizację gminnych zadań.

Stanowiska i rekomendacje z debat będą prezentowane w drugim dniu Kongresu.

Tegoroczny, XIV już Kongres Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej będzie miał miejsce w Ośrodku Konferencyjnym Hotelu Narvil w Serocku.

Termin   przesyłania  zgłoszeń   został  ustalony  na   dzień 30 września 2013 r.  Udział w kongresie jest płatny.

Więcej informacji tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.