PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz szybciej bierzemy euro

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    9 lipca 2010 - 07:04
Coraz szybciej bierzemy euro

Wydaliśmy więcej unijnych pieniędzy, niż planował rząd. Cel na pierwsze półrocze został przekroczony o ponad 1,5 mld zł. Korzysta na tym cała gospodarka.
Na początku roku rząd szacował, że do końca czerwca we wszystkich częściach unijnych funduszy strukturalnych wydamy 10,36 mld zł. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pochwaliło się 8 lipca, że rzeczywisty wynik okazał się lepszy. Wydano i rozliczono 11,92 mld zł. I to mimo długiej surowej zimy, która wstrzymywała rozpoczęcie inwestycji budowlanych – informuje „Gazeta Wyborcza”.

W największym programie operacyjnym „Infrastruktura i środowisko” – finansującym m.in. budowę dróg – wydano 2,32 mld zł (wobec 2,06 mld zł planowanych). W programie „Kapitał ludzki” (dotacje na szkolenia zawodowe, zakładanie nowych mikroprzedsiębiorstw, wsparcie dla pracowników powyżej 50 lat) wydano 2,47 mld zł – 200 mln zł więcej, niż przewidywał plan.

W programie – „Innowacyjna gospodarka” – wydatki wyniosły 1,4 mld zł, co oznacza skromne, trzyprocentowe przekroczenie planu. Skorzystali na tym głównie przedsiębiorcy.

Zdaniem minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej większość przetargów w sektorze budowlanym, w wyższych uczelniach czy w samorządach jest napędzana pieniędzmi unijnymi.

W ostatnim półroczu budżet programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej'' zrealizowano w 116 proc. – wydając i rozliczając 380,4 mln zł. Za te pieniądze kupiono m.in. nowe autobusy komunikacji miejskiej dla Kielc i Białegostoku.

Regionalne programy operacyjne zarządzane samodzielnie przez władze wojewódzkie w większości radziły sobie dobrze. Rekordzistką jest Małopolska, która swój plan wydatków pieniędzy unijnych zrealizowała w 191 proc. ( prawie 540 mln zł).

Niestety, są także województwa, które z wydawaniem unijnych funduszy radzą sobie słabiej. Bezapelacyjnie najgorszy wynik w kraju ma woj. mazowieckie, które swój plan wykonało tylko w 52 proc., wydając zaledwie 334 mln zł – podaje „Gazeta Wyborcza”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.